Tag Archives: кардиолог

Кардиолог тврди дека ова е најдобрата храна за здравјето на срцето

КАРДИОЛОГОТ Елизабет Клодас тврди дека дури 80 отсто од срцевите заболувања може да се спречат, а исхраната има големо влијание врз целокупното здравје на срцето. Како што открила за порталот Healthy, постојат одредени намирници кои редовно ги консумира за да го зачува здравјето на срцето, а истото им го препорачува …

Повеќе »

Кардиолог открива која храна е најдобра за здравјето на срцето, а која треба да ја избегнуваме

ИАКО здравјето на нашето срце зависи од многу различни фактори како што се физичката активност, пушењето, консумирањето алкохол, изложеноста на стрес и генетиката, според кардиолозите големо влијание има и нашата исхрана. Како што донесува Eat This, постојат намирници кои се добри за нашето срце и ја подобруваат неговата работа, додека, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Кардиологот Кедев е првиот Македонец кој искачил пет врвови над 8 илјади метри

12 години по искачувањето на Монт Еверест врв висок 8.848 метри кардиологот Сашко Кедев со нов предизвик за искачување на врвовите над осум илјади метри. Кедев раскажува дека тоа било голем предизвик, но и прашање дали биолошки и физички ќе издржи? Во 2021 година во Септември го искачи врвот Манаслу …

Повеќе »

Кардиолог открива: Кога нагло се зголемува ризикот од срцеви заболувања кај жените?

Срцевите болести остануваат водечка причина за смрт кај мажите и жените ширум светот. Овие состојби може да вклучуваат коронарна артериска болест, срцев удар и други дијагнози. Сепак, ризикот од развој на срцеви заболувања е различен за мажите и жените. Возраста може да биде значаен фактор. Холандска кардиолошка студија покажува дека …

Повеќе »

Совет од кардиолог: Доколку почувствувате БОЛКИ ГО ГРАДИТЕ, НИКОГАШ не смеете да го правите ова

Болката во градите може да биде многу опасна Болката во градите најчесто се толкува како сигурен знак за срцев удар, но овој знак може да укаже и на многу други болести и состојби. Бидејќи кардиоваскуларните болести се најчести во целиот свет и огромен број луѓе умираат од срцев удар секоја …

Повеќе »

(ФОТО) НОВА 8000. за Сашко Кедев: Го искачи К2 – најсмртоносниот врв на светот

Сашко Кедев стана првиот и единствен Македонец, кој има искачено четири врва од 14-те тн. „осумилјадарки“ (над 8.000 метри)… Познатиот македонски кардиолог и член на Македонската академија на науки и уметности, Сашко Кедев бил дел од 24-члена експедиција која на 22. јули меѓу 8. и 9. часот по локално време …

Повеќе »

Ова е најдобрата храна за вашето срце, тврди кардиолог

Срцевите заболувања се сериозен проблем. Според Светската здравствена организација, околу 17,9 милиони луѓе годишно умираат од кардиоваскуларни болести ширум светот. Најчеста форма на срцева болест е коронарната артериска болест. Исхраната е клучен фактор на ризик кога станува збор за било кој тип на срцева болест. Работите како консумирање многу заситени …

Повеќе »

КАРДИОЛОГ ОТКРИВА: Ова се намирниците што треба да ги избегнувате ако сакате да имате ЗДРАВО СРЦЕ

Честопати забораваме дека она што е на нашата чинија и тоа како влијае на здравјето на срцето. „Храната здрава за срцето содржи хранливи материи за кои се покажа дека имаат корист за кардиоваскуларниот систем или го намалуваат ризикот од развој на срцеви заболувања со намалување на лошиот ЛДЛ холестерол и …

Повеќе »

КАРДИОЛОГ ИСКРЕНО: „Овие 9. намирници им ги забранив на луѓето кои ги сакам!“

Во Кина, каде што месото обично се пече или се вари, срцевите заболувања се поретки, вели докторот Со цел срцето да биде здраво, многу е важно да се обрне внимание на исхраната и да се грижите за начинот на живот и навиките. Пред се’, важно е да се ослободите од …

Повеќе »