Tag Archives: карантин

Новите соеви на корона ја затвораат Европа: Британскиот и бразилскиот откриени во 70. земји

Новите видови на коронавируси предизвикаа хаос во Европа и доведоа до нови проблеми и затворање и покрај кампањата за вакцинација, која се спроведува со големи тешкотии. Австрија Од денес сите Австријци над 14. години мора да носат медицински маски во јавниот превоз, продавници, аптеки, болници, ординации. Поради зголемувањето на бројот …

Повеќе »

ЕВРОПА ВО СТРАВ, ВАКЦИНИТЕ ДОЦНАТ: Новиот сој на вирусот корона „окова“ многу земји на ЕУ

Земјите во ЕУ деновиве имаат сериозни проблеми со снабдувањето со вакцини за корона. Во моментов, главниот снабдувач, американски „Фајзер“ доцни со испораката. Белгија доби 60.000 дози наместо ветените 100.000. 385.000 од најавените 520.000 пристигнаа во Франција. Данска доби десет проценти помалку, а Италија дури помалку за една третина. Властите во …

Повеќе »

(ФОТО) Емотивниот Новак и порака за посебна личност во неговиот живот

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ е во Аделаида, каде е во карантин пред настапот на Австралија опен, а популарниот Ноле има причина да ја разбие мононијата во карантин со прослава. Мајката Ѓоковиќ, Дијана денес го слави 57-от роденден, а Новак и испратил убава порака преку својот профил на Инстаграм: “Те …

Повеќе »

Тенисерка од Австралија порачала: „Само Ѓоковиќ се грижи за нас!“

Сакам да му одадам почит По постојаните напади, пред почетокот на Австралија опен, на Новак Ѓоковиќ во последните неколку дена, се огласија и тенисери кои застанаа на негова страна. Сега се огласи швајцарската тенисерка Белинда Бенчиќ и му се заблагодарила на светскиот рекет број еден. „Сакам да му оддадам почит …

Повеќе »

(ФОТО) Пред една година Вухан беше во најстрогиот карантин на светот. Вака изгледа денес

Една година откако оградата и понатаму продолжува да го блокира пристапот до озлогласениот влажен пазар во Вухан, потсетувајќи дека вирусот САРС-КоВ-2 во своето злокобно патување низ планетата тргна од тој град и го смени светот каков што го знаевме дотогаш. Сепак, „новото нормално“ денес владее во тој град во централна …

Повеќе »

(ФОТО) Роби Вилијамс позитивен на Ковид: Не се чувствува добро!

Британскиот музичар е заразен со коронавирус и моментално е во изолација на Карибите со неговата сопруга Ајда Филд и нивните четири деца. Според близок извор, тој се чувствувал лошо… Кон крајот на декември, поточно на 28. декември, семејството пристигнало во Св. Бартс на новогодишната ноќ, но музичарот се чувствувал лошо …

Повеќе »

(ВИДЕО) Како Новак терасата ја претворил во „теретана“?

Новак Ѓоковиќ беше принуден да работи во специфични услови во Аделаида во пресрет на Австралија опен, што било и овековечено. Тенисерите кои летаа со авиони во кои немаше случаи на корона, имаат пет часа тренинг на теренот и во салата, а во своето сместување треба да поминат 19. часа. Новак …

Повеќе »

(ВИДЕО) БУНТОВНИК ОД МАЛ: Малечкиот го навредувал Борис Џонсон бидејќи поради карантинот му го затворил игралиштето

Родителите за Deadline News TV изјавиле дека момчето, заедно со татко му, бил огорчен затоа што Борис Џонсон му го затворил игралиштето на кое минувал најмногу време. Фото: Принтскрин/youtube

Повеќе »

(ВИДЕО) Најмилата глумица наполнила 99. години: Ова е нејзиниот ЧУДЕН рецепт за долг живот

Познатата Бети Вајт успеа да влезе во Гинисовата книга на рекорди како актерка со најдолга кариера. Бети често ја прашуваат која е тајната на долговечноста, а таа има необичен рецепт за долговечност. Легендарната актерка се смета себеси за најсреќната жена на светот, а денес наполни 99. години. Бети претходно изјави …

Повеќе »