Tag Archives: карантин

ОФИЦИЈАЛНО – ЕУ ГИ УСВОИЛО ПРЕПОРАКИТЕ НА ЕК ЗА БОРБА ПРОТИВ КОРОНА: Еве што значи кога некој доаѓа од подрачје означено со темна боја!

Советот на ЕУ синоќа ги усвоил препораките на Европската комисија за координиран пристап кон ограничување на движењето заради пандемијата на корона вирусот, објави Советот. Препораките се да се избегнат сите ирелевантни патувања, со цел да се забави увозот и ширењето на нови поинфективни видови на коронавирус. Земјите-членки усвоиле одлука за …

Повеќе »

ДВА МИЛИОНИ ВО КАРАНТИН ПОРАДИ ЕДЕН ЗАРАЗЕН: Остри мерки во Австралија – блокиран цел град!

Од денес, околу два милиони Австралијци се под строги мерки на заклучување откако бил откриен случај на коронавирус во Перт, главниот град на државата Западна Австралија. Властите вовеле петдневна блокада на Перт откако бил заразен работник од хотелско обезбедување кој служел како карантин за патници од странство.   View this …

Повеќе »

(ВИДЕО) БИЛА ФРИЗЕРКА И УЧИТЕЛКА! Кејт Мидлтон открила колку и било тешко да ги исполни сите семејни обврски за време на карантинот!

Во групниот разговор со неколку родители и наставници, војвотката од Кембриџ, Кејт Мидлтон открила што и е најтешко и како се справува со бројните нови улоги што и ги наметнала пандемијата на коронавирусот. Кејт го пофалила принцот Вилијам и истакнала дека тој е нејзината најголема поддршка. На прашањето со еден …

Повеќе »

Новите соеви на корона ја затвораат Европа: Британскиот и бразилскиот откриени во 70. земји

Новите видови на коронавируси предизвикаа хаос во Европа и доведоа до нови проблеми и затворање и покрај кампањата за вакцинација, која се спроведува со големи тешкотии. Австрија Од денес сите Австријци над 14. години мора да носат медицински маски во јавниот превоз, продавници, аптеки, болници, ординации. Поради зголемувањето на бројот …

Повеќе »

ЕВРОПА ВО СТРАВ, ВАКЦИНИТЕ ДОЦНАТ: Новиот сој на вирусот корона „окова“ многу земји на ЕУ

Земјите во ЕУ деновиве имаат сериозни проблеми со снабдувањето со вакцини за корона. Во моментов, главниот снабдувач, американски „Фајзер“ доцни со испораката. Белгија доби 60.000 дози наместо ветените 100.000. 385.000 од најавените 520.000 пристигнаа во Франција. Данска доби десет проценти помалку, а Италија дури помалку за една третина. Властите во …

Повеќе »

(ФОТО) Емотивниот Новак и порака за посебна личност во неговиот живот

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ е во Аделаида, каде е во карантин пред настапот на Австралија опен, а популарниот Ноле има причина да ја разбие мононијата во карантин со прослава. Мајката Ѓоковиќ, Дијана денес го слави 57-от роденден, а Новак и испратил убава порака преку својот профил на Инстаграм: “Те …

Повеќе »

Тенисерка од Австралија порачала: „Само Ѓоковиќ се грижи за нас!“

Сакам да му одадам почит По постојаните напади, пред почетокот на Австралија опен, на Новак Ѓоковиќ во последните неколку дена, се огласија и тенисери кои застанаа на негова страна. Сега се огласи швајцарската тенисерка Белинда Бенчиќ и му се заблагодарила на светскиот рекет број еден. „Сакам да му оддадам почит …

Повеќе »

(ФОТО) Пред една година Вухан беше во најстрогиот карантин на светот. Вака изгледа денес

Една година откако оградата и понатаму продолжува да го блокира пристапот до озлогласениот влажен пазар во Вухан, потсетувајќи дека вирусот САРС-КоВ-2 во своето злокобно патување низ планетата тргна од тој град и го смени светот каков што го знаевме дотогаш. Сепак, „новото нормално“ денес владее во тој град во централна …

Повеќе »

(ФОТО) Роби Вилијамс позитивен на Ковид: Не се чувствува добро!

Британскиот музичар е заразен со коронавирус и моментално е во изолација на Карибите со неговата сопруга Ајда Филд и нивните четири деца. Според близок извор, тој се чувствувал лошо… Кон крајот на декември, поточно на 28. декември, семејството пристигнало во Св. Бартс на новогодишната ноќ, но музичарот се чувствувал лошо …

Повеќе »