Tag Archives: карантин

ПАНИКА ВО ГРЦИЈА – Вирусот се шири по плажите!

Во округот Ксанти кој се наоѓа во близина на омилените летувалишта на балканците, во изминатите седум дена дошло до драматичен пораст на бројот на заразени, а местото Ехинос, од четвртокот, било ставено во карантин. Според пишувањето на локалните грчки медиуми, тамошните власти за цивилна заштита вовеле седумдневна потполна изолација на …

Повеќе »

(ВИДЕО) КОВИД-19 – НОВИ ЖАРИШТА ВО АЗИЈА, пандемијата и понатаму трае: 6. лекции кои остатокот на светот може да ги научи за вториот бран на вирусот

По првиот бран на пандемијата на вирусот корона, Јужна Кореја и другите азиски земји брзо се соочија со нови жаришта, со кластери во ноќните клубови во Сеул, на руско-кинеската граница и на други места. Иако е рано да се извлечат заклучоци, дали остатокот од светот може да научи неколку лекции? …

Повеќе »

Филипче: Скопје е една функционална единица, со полицискиот час го штитиме целиот град

Од денес од 21.00 часот до понеделник до 5.00 часот наутро, се ограничува движењето на граѓаните на сите општини од град Скопје. Мерките за ограничено движење за време на претстојниот продолжен викенд во Скопје се предлагаат за сите општини, бидејќи градот е една функционална единица. На вчерашната прес конференција министерот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Флојд Мејведер „фатен“ во кршење на правилата: Славниот боксер во преполн клуб додека трае хаосот околу корона – Објавено видео, Американците се лутат на него!

Славниот шампион во боксот, Флојд Мејветер е „фатен“ во кршење на правилата за карантин во ноќен клуб во Скотсдејл. Американските медиуми објавиле видео од Мејведер во провод, кое одел од забава на забава, иако во Аризона било забрането одржување на истите и да се отворање на локали во претходниот период. …

Повеќе »

(ФОТО+Рецепти) 10. непечени десерти за карантин!

Сакале или не кога целото семејство е на куп најчесто се бара нешто „да се грицне“ помеѓу оброците…Ви донесуваме 10. рецепти за слатки кои не се печат а кои ќе им се допаднат на домашните…Погрижете се да има доволно за деновите пред нас – во карантин! Ролати со локум Локум …

Повеќе »

(ФОТО) Мимче открива непозната приказна за Венко Филипе: „Едноставно он си е таков..“

Колку вакви нераскажани приказни, вистински, има за министерот за здравство, Венко Филипче, а кои е убаво да се знаат бидејќи и тоа придонесува за формирање на сликата за една личност, оосбено човек кој е секојдневно експониран во време на пандемијата на корона вирусот… „Сеа да ви каже Мимче два збора …

Повеќе »

Е, ТОА Е СРЕЌА: Од здодевност отишле на возење па покрај патот пронашле две торби со пари!

СЕМЕЈСТВО од Вирџинија, кое веќе не можело да ја издржи изолацијата поради коронавирусот, излезгло на возење во саботата и наишло на две торби полни со пари во вредност од скоро еден милион долари, јавува Fox News. Дејвид и Емили Шанц од Каролина Каунти, Вирџинија се возеле заедно со своите деца …

Повеќе »

КИНА СО СЕРИОЗНИ АКЦИИ – Над 100 милиони луѓе се враќаат во карантин! Поради новото потенцијално жариште на Ковид-19, целосна блокада…

Властите во Вухан соопштија дека за една недела се тестирани повеќе ид еден милион жители во овој кинески град. Новото жариште на коронавирусот ги принуди кинеските власти да воведат строги мерки за изолација на северо-истокот од земјата, па во новиот карантин моментално се наоѓаат над 108 милиони луѓе, пренесува агенцијата …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Короната ги брише разликите – И’ богатите и славните се во изолација и имаат бели коси и бради како и ние!

Голем број на познати актери и пејачки деновиве објавија на социјалните мрежи фотографии од нив без фризури,со нечиста, бела коса и брада и велат дека е поважно да останете дома… За време на пандемијата на вирусот корона, и богатите и славните дома се без шминка и бела коса и во …

Повеќе »