Tag Archives: капитол

(ФОТО) КОГА ПРВАТА ДАМА ЌЕ НАПРАВИ КОЛАЧИ: Џил Бајден им однела послужување на членовите на Националната гарда во Капитол

Новата прва дама на САД, Џил Бајден, ненајавено го посети Капитол и однела корпи со чоколадни колачи на членовите на Националната гарда, заблагодарувајќи им се што се грижеа за неа и за безбедноста на членовите на нејзиното семејство за време на инаугурацијата. На овој начин, рекла таа, сака да им …

Повеќе »

(ФОТО) ЧАК НОРИС НА ПРОТЕСТ ПРЕД КАПИТОЛ? Се огласил менаџерот на глумецот – еве што рекол по повод фотографијата која станала вирална!

Актерот Чак Норис не бил присутен на минатонеделниот протест во Вашингтон, што доведе до упад во Капитол Хил, изјави денеска неговиот менаџер. Фотографија од човек кој личи на Норис, со еден од демонстрантите, стана вирална на Интернет. „Ова не е Чак Норис“, изјавил менаџерот на Норис, Ерик Крицер. I have …

Повеќе »

И ПОКРАЈ СПРОТИВСТАВУВАЊЕТО: Конгресот го одобрил отповикувањето на Трамп од власта преку 25-тиот амандман – предлогот го прифатиле и републиканците

Оваа резолуција всушност претставува еден вид прекор кон Трамп затоа што многу пратеници се бесни по нападот врз Капитол Претставничкиот дом изгласал резолуција со која се повикува американскиот претседател во заминување Доналд Трамп да биде сменет од функцијата преку 25-тиот амандман. Сè се случува по бунтот во Капитол, што минатата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Трамп по прв пат дефинитивно го признал поразот

Доналд Трамп објавил дека сега своето вниманието го свртува кон непречениот и уреден трансфер на власта, откако Конгресот ја потврди изборната победа на демократот Џо Бајден. „Конгресот ги потврди резултатите. Новата администрација ќе биде инаугурирана на 20 јануари. Сега сум фокусиран на обезбедување непречено, уредно и беспрекорно предавање на власта. …

Повеќе »