Tag Archives: капетан кирк

(ВИДЕО) Капетан Кирк и’ официјално стана најстарата личност во универзумот

Леталото „Blue Origin“, сопственост на милијардерот Џеф Безос, полета во вселената со четиричлен цивилен екипаж, вклучувајќи го и актерот Вилијам Шатнер (90), кој ја играше улогата на капетан Кирк во серијата „Sвездени патеки“. Со овој лет, Шатнер стана најстарата личност што некогаш летала во вселената. Полетувањето беше закажано за 9. …

Повеќе »

(ФОТО) КАПЕТАН КИРК КОНЕЧНО ЛЕТА ВО ВСЕЛЕНАТА И ВЕДНАШ СОБОРУВА РЕКОРД: Глумецот Вилијам Шатнер ќе стане најстариот човек во космосот

Вилијам Шатнер, актерот кој инспирираше генерации астронаути со својата улога во „Ѕвездени патеки“, во вторник ќе лета во орбитата и ќе стане најстариот човек во вселената Вселена – последната граница, е реченица што го прослави Вилијам Шатнер додека го глумеше Џејмс Кирк, капетан на вселенскиот брод „Ентерпрајз“ во ТВ и …

Повеќе »