Tag Archives: камења

ПО СОВЕТ НА СЛАВЕН КИНЕСКИ ЛЕКАР – Ракот никогаш не е прва болест, пред него се јавува ова: Древна кинеска метода на спречување карцином!

Кинескиот метод за исфрлање на камења од жолчката преку дебелото црево е популарен во Азија и се верува дека спречува развој на рак. Кинезите имаат добро познат народен лек кој им помогнална многумина да се ослободат од камења во жолчката на полесен и помалку опасен начин. Кинескиот лекар д-р Лаи …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЧУДО – Во зафррлен град во Бразил парите паѓаат од небо: Илјадници побрзале да „ловат“ необични камења!

Илјадници луѓе побрзале во оддалечен бразилски град откако стотици метеори стари 4,6 милијарди години почнале да паѓаат, „како дожд“, од небото, пренесува Daily Mail. Досега се откриени дури 200 фрагменти од метеорит што паднал на 19. август во Санта Филомена во североисточен Бразил. Најголемиот тежел 40 .килограми и вредел повеќе …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ФЕНОМЕН – Во ова гратче штом падне дожд сите бегаат од полињата бидејќу таму РАСТАТ КАМЕЊА!

Романското гратче Костешти е „дом“ на мистериозен камен познат како „трованти“, кое само се движи и ја менува големината… Во малиот град Костешти во Романија, има камења кои долго време ги збунувале геолозите низ целиот свет. Последните сто години, локалното население знаеше за „трованте“ (преведено како цементен песок), сферични грутки …

Повеќе »