Tag Archives: испитувања

Одобрен лек за заболените од Ковид-19

Европскиот регулатор условно ја одобри употребата на антивирусниот лек „редесивир“ за пациенти со ковид-19, што е првиот лек што добил препорака на Стариот континент. Европската агенција за лекови (ЕМА) во четвртокот објави дека нејзиниот CHMP (human medicines committee) препорача употреба на „ремедивир“ кај возрасни и деца од 12. години на …

Повеќе »

РЕВОЛУЦИОНЕРНО ОТКРИТИЕ: Научниците откриле КЛЕТКА во човечката крв која може да го РАЗОРИ РАКОТ!

Тим научници од универзитетот Кардиф откриле метод што го уништува ракот на простатата, градите, белите дробови и другите органи при лабораториско тестирање Откритието, за кое се смета дека има голем потенцијал, беше објавено во списанието Nature Immunology, а сè уште не е тестирано на пациенти. Иако ова медицинско истражување е …

Повеќе »

Можеби најдовме лек: Германски научници откриле потенцијална слаба точка на новиот корона вирус

Директорот на Институтот за биохемија (IBC2) во Франкфурт, хрватскиот научник Иван Џикиќ и неговиот тим откриле потенцијална слаба точка на новиот корона вирус што би овозможила двојна терапевтска стратегија – стопирање на ширењето на вирусот и зајакнување на имунолошкиот одговор на вирусот. „Никој не тестираше таков концепт и оваа нова …

Повеќе »

Вакцините против корона имаат несакани ефекти: Пациент се пожалил на неподнослива треска со денови

Едно од првите лица кои што биле тестирани со новата вакцина за корона вирус е романсиер и поранеше детскт ТВ презентер, Симион Корт ги пренел своите впечатоци за некои од несаканите ефекти. Гостувајќи во утринската програма „Добро утро Британијо“ во Велика Британија, тој објаснил зошто доброволно се согласил на тестирањето, …

Повеќе »

ТРУД НА НАУЧНИЦИТЕ – ЕКСПЕРИМЕНТАЛЕН ЛЕК ЗА КОВИД 19: Пациентите се подобри за неколку дена!

Пациентите кои го добиле експерименталниот лек „Ремдесивир“ брзо се опоравиле од коронавирусот, при што некои биле пуштени дома по само неколку дена, објави STAT News, а пренесе Си-Ен-Ен. Пуштени дома Станува збор за пациенти кои имале сериозни симптоми и треска и биле дел од експериментален третман во болницата на Универзитетот …

Повеќе »

(ВИДЕО) ШОК СНИМКА ОД БОЛНИЦА: Се породила жена заразена со коронавирус – лекарите во заштитни одела!

Во јавност се појави снимката од кинеска болница во провинцијата Хубеи, а на која се гледа жена, 28. години,која се породила а за која постои сомнение дека е заразена со коронавирус. Доенчето веднаш било однесено на понатамошно испитување. Лекарите биле во заштитни костуми. Welcome to the world little one! A …

Повеќе »

(ФОТО) Запознајте ги Меланежаните – единствено природно русокоси црнци на светот

Врежано е мислењето дека природно русокосите луѓе се исклучиво белци. Но, Меланежаните, народ кој живее во Океанија, источно од Папуа Нова Гвинеја, потполно ја побиваат таа теорија. Научниците со години се обидуваат да ја откријат мистеријата на нивната природно руса коса. Овој народ на меланезиските острови живеат веќе 65. илјади …

Повеќе »

Големо откритие: Оваа билка убива 70. проценти од клетките на рак

Научниците објавиле дека тестирањата на луѓето се во фаза на планирање и дека како такви се неодминливи… Бобиците од родот Fontaine би можеле да играат голема улога во борбата против ракот, соопштиле научниците. Станува збор за големо откритие, тврдат стручњаците кои во студијата покажале дека црвените бобици од прашумата во …

Повеќе »

Марадона итно хоспитализиран поради внатрешно крварење

Диего Армандо Марадона е итно примен во болница во Буенос Аирес, јавуваат тамошните медиуми. Најдобриот играч во историјата на фудбалот извршувал рутински лекарски прегледи на кои лекарите му откриле крварење во желудникот. Итно го префрлиле во хлиниката Оливос во добростоечкиот дел ан Буенос Аирес, на дополнителни испитувања. Аргентинскиот портал „Оле“ …

Повеќе »