Tag Archives: испитувања

РУСКИ ЛЕК ПРОТИВ КОРОНА: Регистриран медикаментот „Ковид-глобулин“ на база на крвна плазма

Министерството за здравство на Русија одобрило употреба на лек за имуноглобулин за третман на вирусот корона, направен врз основа на крвната плазма кај луѓето кои прележале ковид, објави „Ростех“. „Министерството за здравство на Русија одобри употреба на специфичен лек за имуноглобулин за лекување на ковид. Препаратот „Ковид-глобулин“ е првиот регистриран …

Повеќе »

СИНОВАК СООПШТИЛ: Нашата вакцина е безбедна за деца!

Кинеската компанија Синовак денес објави дека прелиминарните податоци покажуваат дека нејзината вакцина против вирусот корона е безбедна за деца на возраст од три. до 17. години. Компанијата Синовак наведува дека ги доставила податоците до кинеските регулатори за лекови. Кина одобри употреба на оваа вакцина кај возрасни, но не и кај …

Повеќе »

Рускиот лек “мир” нова надеж за борба против короната

Руската Федерална медицинска и биолошка агенција се надева дека оваа година лекот против коронавирусот „Мир-19“ ќе биде регистриран, изјавил директорот на Институтот за имунологија при таа агенција, Муса Хаитов. Хаитов, кој е член на Руската академија на науките, за „Раша Тудеј“ изјавил дека ефикасноста на лекот ќе се изучува во …

Повеќе »

Руската вакцина ги штити сите – имунитетот трае 2. години

Александар Гинсбург, директор на Рускиот национален истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, рекол дека Спутник В, вакцината против ковид 19 развиена од тој центар, покажала исто ниво на ефикасност кај сите возрасни групи. „Спутник В покажа исто ниво на ефикасност кај сите возрасни групи. Првично, се сомневаше дека вакцината …

Повеќе »

Во Хрватска пристигнал и њујоршкиот сој: „Една од новите варијанти што се шири побрзо“

„Знаеме малку за њујоршкиот сој на коронавирус. Првите информации започнаа да се појавуваат на крајот на минатата недела“, рекол Крунослав Чапак, директор на ХЗЈЗ, на прес-конференција на Хрватскиот штаб за цивилна заштита. „Тоа е една од новите варијанти што се шири побрзо. Уделот на тој њујоршки вид во градот Њујорк …

Повеќе »

Лекот „Плидерсин“ покажал ефикасност во лекувањето на Ковид 19

Шпанската фармацевтска компанија „PharmaMar“ објави дека е објавен труд во списанието „Science“ кој потврдува дека нивниот лек плитипепсин има „силна предклиничка ефикасност“ во третманот на ковид-19. Шпанската фармацевтска компанија „PharmaMar“ објави дека е објавен труд во списанието „Science“ кој потврдува дека неговиот лек „Плидерсин“ има „силна предклиничка ефикасност“ во лекувањето …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЕНИГМА ВО ЦРКВА ВО ЧЕРНОБИЛ: Во храмот на Свети Илија радијацијата никогаш не е зголемена – научниците не можат да го објаснат феноментот!

Само на едно место на територијата на разурнатиот регион на Чернобил, законите на природата ја изгубиле својата сила – во црквата Свети Илија. За разлика од околината, во внатрешноста на sидовите на црквата, уредите за мерење на радиоактивноста покажуваат апсолутно дозволено ниво на зрачење, кое не се зголемило дури и …

Повеќе »

ПРИСТИГНУВА СПАС: Руските лекари направиле лек против корона!?

РУСКИ лекари од регионот на Ставропол направиле лек што ја потиснува вирусната активност на ковид 19, а лекот бил тестиран во Институтот Гамалеј, објави Министерството за здравство од тој регион. „Група лекари од градската клиника во Пјатигорск направија лек што ја потиснува вирусната активност на ковид 19. Токсичноста и антивирусната …

Повеќе »

(ВИДЕО) Има ли причини за паника: Што се крие зад новата болест во Индија?

Лекарите во Индија откриле траги од олово и никел во примероците од крв земени од пациенти хоспитализирани во Андра Прадеш, индиска држава каде стотици луѓе се разболеле од мистериозно заболување. Повеќе од 500. лица се хоспитализирани поради неидентификувана болест во југоисточна Индија. Пациентите пријавиле низа симптоми, вклучувајќи напади, губење на …

Повеќе »