Tag Archives: испитувања

Омикрон сој: Повисока инфективност – помалку тешки случаи

Голем број мутации во новиот вид на корона вирусот „омикрон“ може да доведат до потешка форма на болеста што се развива за време на инфекција отколку во видот „делта“, што ќе му даде на телото повеќе време да развие имунитет, рекол директорот на центарот „Гамалеја“ Александар Гинкбург, пренесуваат руските медиуми. …

Повеќе »

Терапија која го намалува ризикот од Ковид за 81,6 отсто

Само една доза од коктелот со антитела го намали ризикот од инфекција со Ковид 19 за 81,6 отсто во период од два до осум месеци по терапијата, соопшти Regeneron Pharmaceuticals Inc. „Резултатите покажаа дека терапијата со антитела, REGEN-COV, има потенцијал да обезбеди долгорочен имунитет на инфекција со ковид“, рекол Мајрон …

Повеќе »

Американскиот извештај за потеклото на короната веќе не е тајна: Ковид не е биолошко оружје!? Но, има умерени сомневања!

Канцеларијата на американскиот директор на Националната разузнавачка служба (ODNI) вчера објави нова проценка на разузнавачката заедница, од која е отстранета тајната ознака, за потеклото на ковид-19, а во извештајот се проценува дека коронавирусот не е развиен како биолошко оружје. Природното потекло и истекувањето од лабораторијата се убедливи хипотези за тоа …

Повеќе »

(ФОТО) МУНИЦИЈАТА НЕ БИЛА ОБЕЗБЕДЕНА: Еве што му претходело на смртоносниот истрел на Алек Болдвин!

Лицето задолжено за оружјето на сетот на филмот на Алек Болдвин, Хана Гутиерез, им рекла на истражителите дека го проверила оружјето, но дека во него немало вистински куршуми пред кобниот инцидент минатата недела во кој беше убиена снимателката. Според судските документи објавени денеска, задолжената за оружјето, Хана Гутиерез, исто така …

Повеќе »

Британската кралица (95) ноќта ја поминала во болница

БРИТАНСКА КРАЛИЦА ЕЛИЗАБЕТА II. ноќта ја поминала во болница на прелиминарни тестови, но се вратила во замокот Виндзор и била добро расположена. Кралицата го откажала своето службено патување во Северна Ирска во средата, а палатата соопштила дека лекарите и препорачале одмор и митувањеи дека не станува збор за ковид-19. View …

Повеќе »

ГО СПРЕЧУВА ВИРУСОТ ДА СЕ РАЗМНОЖУВА: „Фајзер“ започнува клинички испитувања на лек против корона

Компанијата „Фајзер“ денеска објави дека започна сеопфатно клиничко испитување на лекот против вирусот корона, со цел да се испита неговата способност превентивно да го намали ризикот од инфекција во околината на заразеното лице. Неколку компании, меѓу кои „Мерк“ и „Рош“, работат на лекови како антивирусни лекови. Тие делуваат така што …

Повеќе »

До крајот на годината, пристигнуваат апчиња против корона вирус – гарантираат закрепнување по две недели?

Брачниот пар Кели бил вклучен во развојот на она што може да биде нова шанса во борбата против ковид – краткорочен режим на дневни таблети кои го напаѓаат вирусот веднаш по дијагнозата и веројатно го спречуваат развојот на симптомите. Двојката, која живее во американскиот град Сиетл, се согласила веднаш откако …

Повеќе »

Како функционира новата протеинска вакцина која ја нарача Хрватска

Веста за новата протеинска вакцина на француската компанија „Санофи“, која наскоро треба да пристигне во Хрватска, го разбуди интересот кај луѓето колку е ефективна и по што се разликува од достапните вакцини. „Нема генетски материјал, тоа не е т.н РНК вакцината ниту ДНК, туку чист протеин што влегува во нашето …

Повеќе »

3 во 1: Што ни носи новата комбинирана вакцина на „Модерна“?

Компанијата „Модерна“ работи на целосно нова вакцина која ќе биде ефикасна и’ против корона и грип, но и против респираторниот синцицијален вирус. Истражувањето е сеуште во тек, но веќе дава голема надеж на сите нас бидејќи води кон живот без маски. „Модерна“ неодамна објави дека развива комбинирана вакцина што всушност …

Повеќе »