Tag Archives: изум

Научниците направиле маска која го убива коронавирусот

Израелските научници  изумиле еднократна маска што може да го убие коронавирусот со топлина, напојувајќи се од полнач за мобилни телефони. Процесот на дезинфекција трае околу 30. минути, а корисниците не треба да ја носат маската додека е поврзана со полначот, вели професорот Јаир Еин-Ели, кој го водел тимот на научници, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Урнебесно шишање во екот на корона: Погледнете го лудиот изум на еден фризер!

Берберот снимил видео како муштеријата го стриже со помош на продолжетоци за машинката и чешелот… Во изминатите неколку недели во светот има паника поради коронавирусот, но Интернетот е полн со шеги на сметка на пандемијата. Друштвото, во страв од коронавирусот, ставила маски за лице, а кувајтскиот фризер одел толку далеку …

Повеќе »

(ВИДЕО) МАКЕДОНСКИ ИЗУМ: Татко и син од Скопје измислиле евтин филтер, кој максимално ги апсорбира ПМ честичките од печките на дрва

Испровоциран од сè поголемото аерозагадување во земјава, машинскиот инженер Пандо Петковски од Скопје заедно со неговиот татко пред една година почнале да прават уред кој ги собира не само опасните ПМ честички, туку и сите канецерогени материи што излегуваат од оџаците при согорување на цврсти горива. „Заедно решивме да направиме …

Повеќе »

(ВИДЕО) ИЗУМ – ПАДОБРАН ЗА МОБИЛНИ – СЕГА НЕКА ПАЃА КОЛКУ САКА: Ништо нема да му се случи!

Колку пати до сега ви паднал мобилниот телефон. И се оштетил. Или уште полошо, се искршил. Ниту силни маски не можат да го спасат од падот, колку што ќе може овој неверојатен изум. Таканаречениот падобран за мобилен телефон. Погледнете според кој принцип работи:

Повеќе »