Tag Archives: изведувачи

„Макфест“ и’ годинава со две фестивалски вечери и на отворено

Фестивалот на забавна музика „Макфест“ втора година по ред ќе биде на отворено, локацијата е „Аква бела ресорт“ или поранешниот Градски базен во Штип, најави градоначалникот на Општина Штип, Сашко Николов. Одлуката била донесена поради протоколите за организирање на вакви настани. -Се одлучивме за оваа локација, бидејќи изобилува со убавини, …

Повеќе »

(ФОТО) „Макфест 2019“ повторно на празник: За Дојчиновски „главен хит“ се „Фрајле“

Традицијата продолжува. И’ понатаму не си го цениме своето туку туѓото па и на македонските фестивали. А, како поинаку да се протолкува коментарот на уметничкиот директор Владимир Дојчиновски кој истакна дека „Фрајле“ се хит во регионот и ќе пеат на македонски… Дали тоа значи дека тој не ги цени доволно …

Повеќе »

(ФОТО) „Макфест 2019“ со 5.000 евра за победникот: Познати се изведувачите

Раководството на фестивалот на забавна музика „Макфест 2019“ на денешната прес-конференција ги соопшти изведувачите и тимовите, кои ќе настапат на трите фестивалски вечери, на 10, 11 и 12 октомври. „Годинава, фестивалот се совпаѓа со празникот 11 октомври, што ќе биде дополнителен придонес во одбележувањето на денот на македонската револуција. Иако …

Повеќе »