Tag Archives: зоран џорлев

(ВИДЕО) Огнен Здравкоски, за „Бекстејџ“, првпат се огласи по смртта на неговиот вујко Зоран Џорлев: „Како велат – добрите луѓе му требаат на Бога, а ете тој прерарно му требал. Сега ќе им свири на ангелите, ќе не чува од горе“

„За вујко ми ќе кажам дека беше најпрекрасниот човек што го познавав во мојот живот. Тој ми беше како втор татко. Секогаш ме советуваше за музиката, за моето пеење. Среќен и горд сум што ми беше вујко. Тој беше човек со огромно срце, огромна душа, знаеше да прави само добри …

Повеќе »

(ФОТО) Наско Џорлев:„Фала ти тато за се’, тато е најдобар тато, душичке наша! За него, славете го неговото име и паметете го засекогаш, а плачете го вчерашниот ден!“

Наско Џорлев, постариот син на нашиот музички виртуоз Зоран Џорлев кој вчера ненадејно на 53. години ја загуби битката со корона вирусот, се огласи на Инстаграм, споделувајќи ја последната семејна фотографија. Неговиот статус ви го пренесуваме во целост. „Вчерашниот ден беше најтажниот ден што се има случено на мене и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ве потсетуваме на фантастичниот концерт на Зоран Џорлев по повод неговото 40. годишно дружење со виолината

Не напушти но ни остави дела за уживање… Маестро Зоран Џорлев почнал да свири виолина во 1977. година, откако претходно во музичкото училиште бил одреден да свири на пијано, зашто „немал предиспозиции за виолина“. Во 1989. дипломирал виолина на Факултетот за музичка уметност. Познат е по обработките и изведувањето на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ѓоко Ѓорчев:2018. – Година од соништата која навестува нови потфати!

Кога некој е 25. години на естрадата и зад себе има богат опус, многу хитови, испеани песни, освоени награди, навистина е тешко да се опише во неколку реченици… Но, годината што изминува за Ѓоко Ѓорчев ќе биде засекогаш запишана со најубави букви…Не толку поради нешто специјално, некој настан кој му …

Повеќе »

Денеска во МОБ – Промоција на ЦД на маестро Зоран Џорлев „Свирете ја Зајди, зајди“

Денеска, 20. декември, во Македонската опера и балет, во салата „Империјал“ ќе се одржи промоцијата на најновото ЦД „Свирете ја Зајди, зајди“ на маестро Зоран Џорлев. На ЦД-то освен популарниот хит „Зајди, зајди“ има уште 14. инструментални македонски поп хитови, отсвирени од виолината на маестро Џорлев.

Повеќе »