Tag Archives: зелен зеленчук

ОСВЕЖУВАЧКА ХРАНА – Овие намирници ќе ви помогнат полесно да го преживеете топлотниот бран

Масната или слатката храна, како и јадењата кои содржат многу јаглехидрати, не се пожелни на трпезата кога температурите растат. Причината за тоа е што телото троши многу енергија на нив и го загрева телото. Препораката да се јаде топла храна која поттикнува потење во потоплите денови не е мит бидејќи …

Повеќе »

Овој зеленчук го подмладува мозокот до 11. години, а е достапен за секого

Новите научни истражувања покажаа кој зеленчук… Една неодамнешна студија покажа дека постарите луѓе кои јаделе лиснат и листестиот зеленчук барем еднаш дневно имале подобри резултати на тестовите за меморија од луѓето кои ретко или никогаш не ја консумирале оваа храна. По пет години истражување, докажано е дека листестиот зеленчук го …

Повеќе »

Сакате младешки изглед? Овие пет намирници ќе ви помогнат во тоа!

Овие намирници ќе ви помогнат да се подмладите… Доколку сакате да избегнете естетска хирургија, внимавајте на исхраната за да постигнете младешки изглед, а во тоа ќе ви помогнат овие пет намирници. Лосос Омега 3 масните киселини придонесуваат за здрав развој на скалпот и ја одржуваат кожата мрсна. Протеините помагаат да …

Повеќе »

АКО СТРАДАТЕ ОД ХИПЕРТЕНЗИЈА, ОВОЈ ЗЕЛЕНЧУК Е СПАС: Се верува дека го намалува крвниот притисок во рок од 24. часа!

Промените во исхраната играат важна улога во регулирањето на овој здравствен проблем… Постојат одредени намирници кои можат да го задржат вашиот крвен притисок под контрола. Ако страдате од хипертензија или сакате да го минимизирате ризикот, размислете да го вклучите овој зеленчук во вашата исхрана. Високиот крвен притисок, познат и како …

Повеќе »

Пет намирници кои се богати со магнезиум

Многумина не се свесни за улогата што магнезиумот ја игра во телото. Овој минерал е клучен за имунолошкиот систем, здравјето на срцето, спречување на воспаленија, а помага и во правилното функционирање на мускулите и ткивата. Поради изразените здравствени придобивки, важно е да внесувате доволно магнезиум. Затоа е добро да се …

Повеќе »

Која е врската помеѓу храната и функциите на мозокот: Овие намирници позитивно влијаат на размислувањето!

Храна која е исклучително добра за човечкиот организам, поради што е пожелно да ја користиме што повеќе во исхраната. Со години се зборува за т.н суперхрана. За нив редовно се зборува на интернет, а особено често ги споменуваат инфлуенсерите. Иако луѓето понекогаш претеруваат кога им припишуваат речиси магични моќи, повеќето …

Повеќе »

Ова е супер здрава храна која би требало да ја јадеме секој ден

Овошје, зеленчук, посни протеини, јаткасти плодови и семиња се повеќе од вкусна храна. За нормално функционирање на телото, му треба необработена, цела храна полна со хранливи материи и влакна. Затоа експертите наведоа неколку супер здрави намирници што треба да ги консумираме почесто и во поголеми количини. Ако не ги јадете, …

Повеќе »

Пет совршени намирници од ПАЗАР кои го чистат црниот дроб и го ЗАБРЗУВААТ МЕТАБОЛИЗМОТ!

Ако сакате да ја направите вистинската работа за вашето тело ова лето, веднаш одете на пазар. Масна и нездрава храна, алкохолни или газирани пијалоци, но и редовна терапија со лекови се најголемите непријатели на нашиот црн дроб. Колку е важен црниот дроб за нашиот живот и колку е опасно да …

Повеќе »

Овие 6. зелени намирници се неопходни за здравје, а дознајте зошто една е посебна!

Зелениот зеленчук и овошје му даваат на организмот хранливи состојки неопходни за негово правилно функционирање и спречување на низа болести и нарушувања. Секој ден треба да јадете голема количина свеж и варен зеленчук, и малку помала количина свежо овошје. За да ги направите резултатите уште подобри, изберете храна со најдобри …

Повеќе »