Tag Archives: зеленски

(ФОТО) Шон Пен: „Ако Зеленски не зборува на доделувањето, јавно ќе ги уништам моите статуетки Оскар!“

АКТЕРОТ Шон Пен ветил дека јавно ќе ги уништи или стопи неговите статуетки за Оскар доколку Академијата не му понуди простор на украинскиот претседател да зборува на најголемите светски филмски награди. Шон Пен го опишал недостигот на поддршка на Оскарите за украинскиот народ како „најбезобразен момент во целата историја на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Зеленски до руските војници: „Оставете го оружјето и бегајте. Спасете си ги животите!“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски им се обрати на руските војници во видео порака преку социјалниоте мрежи. Тој ги повика руските војници да го положат оружјето и да дезертираат. #UPDATE Ukraine's president Volodymr Zelensky has urged Russian soldiers to lay down their weapons and desert as Ukrainian and Russian delegations were …

Повеќе »

(ВИДЕО) Германско-украинска преведувачка заплакала додека го преведувала говорот на Зеленски

На Твитер се споделува видео на германска телевизија на која германско-украинска преведувачка се расплакала додека го преведувала говорот на Зеленски. За време на преносот на говорот на украинскиот претседател Володимир Зеленски на германската телевизија, жената што го преведувала не можела да ги задржи солзите. Нејзиниот глас треперел, а како што …

Повеќе »