Tag Archives: зелена салата

(Рецепт) Салата со пилешко, сирење и јајца за сите кои одбегнуваат јагленихидрати

Ако сте и вие меѓу оние кои ги следат правилата за кетогена диета, тогаш можеби ќе ве интересира рецептот за оваа салата. Кетогената или кето диетата е посебен начин на исхрана што подразбира драстично намален внес на јаглени хидрати и зголемен внес на маснотии, како и адекватен внес на протеини. …

Повеќе »

Важен витамин за кој ретко се зборува

Витаминот К нуди широк спектар на здравствени придобивки, од одржување на здравјето на коските до евентуално спречување на срцеви заболувања. Особено е важен за заздравување на раните. Околу 31 процент од возрасните не внесуваат доволно витамин К, а недостатокот на овој витамин може да има негативен ефект врз коските, но …

Повеќе »

ПОДАРОК ​​НА ПРИРОДАТА – Не го фрлајте коренот од зелена салата, одличен е за нервоза

Главиците од зелена салата се полни со минерали, но и самиот коренот е богатство! Без разлика дали сакате лисната, путерка или кристалка, секоја зелена салата е добра за здравјето, бидејќи е богата со многу витамини и минерали. Помалку е познато дека листовите и коренот на зелената салата содржат сок богат …

Повеќе »

(ФОТО) Момче и неговата мајка се шокирале од она што го нашле во салата од продавница

Згрозено момче од Австралија пронашло жива змија во ќесичка со салата што ја купил во продавницата. Неговата мајка Лесли Кун објавила фотографија од салатата што момчето ја донело од локалниот супермаркет „Алди“ во Сиднеј. Шокираната мајка веднаш повикала експерти за отстранување змии, а на социјалните мрежи ги предупредила другите да …

Повеќе »

Оброк салата со пилешко

Пилешко за салата/оброк кој лесно се подготвува Состојки: – 200 гр пилешко бело месо – 3 домати – 1 пиперка – 1/2 кромид – 1 лажичка сос од домати – 1/3 лажиче чили во прав – 1/2 чаша рендано полу-тврдо сирење по ваш избор – маслиново масло – зелена салата …

Повеќе »