Tag Archives: здрави очи

Зошто е добро да се јаде риба барем еднаш неделно

Летото е време кое го во повеќето случаи го поминуваме на море, што автоматски значи дека консумираме поголеми количини риба и морски плодови. Рибата е многу здрава намирница која има многу придобивки за нашето здравје. Експертите велат дека е неопходно да се јаде риба барем еднаш неделно, а во продолжение …

Повеќе »

ЕДНОСТАВНО И ЗДРАВО – Осум импресивни придобивки од пиењето сок од морков! Го подобрува здравјето на речиси сите органи во вашето тело!

Сокот од морков дава неверојатни здравствени придобивки,  евтин е и лесен за правење… Не само што обезбедува калиум и витамин Ц, туку е и многу богат со провитамин А. Се верува дека пиењето сок од морков го зајакнува имунитетот и го подобрува здравјето на очите и кожата, меѓу другите придобивки. …

Повеќе »

Го регулира холестеролот, ги зајакнува коските и ги штити очите – ова е кралот на зеленчукот!

Кељот се смета за еден од најздравите и најхранливите видови зелен лиснат зеленчук.Ова е вистинска суперхрана полна со корисни соединенија, кои имаат моќни лековити својства.Богат е со витамин А, витамин Ц и витамин К. Лиснатиот дел содржи и фосфор, магнезиум и калиум. Ова се здравствените придобивки од кељот и зошто …

Повеќе »