Tag Archives: здрави масти

Зошто е добро да се јаде риба барем еднаш неделно

Летото е време кое го во повеќето случаи го поминуваме на море, што автоматски значи дека консумираме поголеми количини риба и морски плодови. Рибата е многу здрава намирница која има многу придобивки за нашето здравје. Експертите велат дека е неопходно да се јаде риба барем еднаш неделно, а во продолжение …

Повеќе »

Јадењето кикирики има голема предност а можат да придонесат да живеете подолго

Има МНОГУ причини да уживате во кикирики и производи на база на кикирики, како што се путер од кикирики и масло од кикирики, но еден од главните ефекти од неговото консумирање е тоа што може да ви помогне да живеете подолго. Да, добро прочитавте. Омилените јатки се една од најхранливите …

Повеќе »

Пет причини зошто ОРЕВИТЕ треба да бидат нашата здрава ужина

Оревите содржат голем број на хранливи материи кои се одлични за општото здравје. Оревите се дел од многу слатки и солени јадења. Нивната способност за комбинирање е одлична, а имаат и бројни нутритивни придобивки. Тие содржат протеини, влакна, омега-3 масни киселини и антиоксиданси. Ореви и здравје Имунитетот Една порција ореви …

Повеќе »

ЕДНА лажица ТААН содржи 10% од дневната вредност на многу хранливи МАСТИ, витамини и минерали: Вметнете го во вашата исхрана!

Таан е пржена мелена паста од семе од сусам со лесен вкус… Оваа состојка е особено широко користена во азиската и медитеранската кујна, иако за многумина таанот е познат како една од состојките на хумусот. Се чини дека оваа паста е поврзана со магијата на Истокот: покрај кулинарските придобивки, има …

Повеќе »

Перикон диета: Чудотворната исхрана на кралицата Летиција

Шпанската кралица Летиција е несомнено една од најелегантните припаднички на благородништвото во светот. Таа исто така сака и специјална исхрана, која и обезбедува добро здравје и младешки изглед. Кралицата е приврзаник на диетата „Перикон“, која поттикнува консумирање храна што го намалува воспалението. Оваа диета е создадена од дерматологот Николас Перикон. …

Повеќе »