Tag Archives: здрави масти

Сите придобивки од бадемите: Познати како храна богата со хранливи материи

Вашата омилена попладневна закуска штотуку стана повкусна Една неодамнешна студија за бадеми покажа дека еден од најздравите јаткасти плодови содржи единствена масна киселина поврзана со подобрување на здравјето на цревата. Ново истражување за бадемите Истражувачка група на Кралскиот колеџ во Лондон објави мала студија која покажа дека јадењето на грст …

Повеќе »

Зошто е добро да се јаде риба барем еднаш неделно

Летото е време кое го во повеќето случаи го поминуваме на море, што автоматски значи дека консумираме поголеми количини риба и морски плодови. Рибата е многу здрава намирница која има многу придобивки за нашето здравје. Експертите велат дека е неопходно да се јаде риба барем еднаш неделно, а во продолжение …

Повеќе »

Јадењето кикирики има голема предност а можат да придонесат да живеете подолго

Има МНОГУ причини да уживате во кикирики и производи на база на кикирики, како што се путер од кикирики и масло од кикирики, но еден од главните ефекти од неговото консумирање е тоа што може да ви помогне да живеете подолго. Да, добро прочитавте. Омилените јатки се една од најхранливите …

Повеќе »

Пет причини зошто ОРЕВИТЕ треба да бидат нашата здрава ужина

Оревите содржат голем број на хранливи материи кои се одлични за општото здравје. Оревите се дел од многу слатки и солени јадења. Нивната способност за комбинирање е одлична, а имаат и бројни нутритивни придобивки. Тие содржат протеини, влакна, омега-3 масни киселини и антиоксиданси. Ореви и здравје Имунитетот Една порција ореви …

Повеќе »

ЕДНА лажица ТААН содржи 10% од дневната вредност на многу хранливи МАСТИ, витамини и минерали: Вметнете го во вашата исхрана!

Таан е пржена мелена паста од семе од сусам со лесен вкус… Оваа состојка е особено широко користена во азиската и медитеранската кујна, иако за многумина таанот е познат како една од состојките на хумусот. Се чини дека оваа паста е поврзана со магијата на Истокот: покрај кулинарските придобивки, има …

Повеќе »

Перикон диета: Чудотворната исхрана на кралицата Летиција

Шпанската кралица Летиција е несомнено една од најелегантните припаднички на благородништвото во светот. Таа исто така сака и специјална исхрана, која и обезбедува добро здравје и младешки изглед. Кралицата е приврзаник на диетата „Перикон“, која поттикнува консумирање храна што го намалува воспалението. Оваа диета е создадена од дерматологот Николас Перикон. …

Повеќе »