Tag Archives: здрава кожа

ЧЕТИРИ ВИТАМИНИ кои најмногу влијаат на кожата: За здрав и младешки изглед

Покрај надворешните фактори, на кожата влијае и внесувањето на одредени витамини Витаминот Д е еден од најдобрите витамини за кожата, заедно со витамините Ц, Е и К. Внесувањето доволно витамини може да помогне вашата кожа да изгледа здраво и младо. Витамин Д Витаминот Д најчесто се создава кога кожата ја …

Повеќе »

Овие намирници се богати со КОЛАГЕН: Вклучете ги во менито доколку сакате затегната КОЖА

Надополнете го недостатокот на колаген преку хранатаПостепено, со процесот на стареење, процесот на замена на колагенот во телото се забавува, па со возраста станува поизразен. Недостатокот на колаген може да се надомести со избирање на вистинската храна, а овие 12 намирници влијаат на неговото производство.Колагенот игра важна улога во блескавата …

Повеќе »

Го контролираат шеќерот во крвта, ја штитат тироидната жлезда и здравјето на коските: Една конзерва полна со витамини

Го контролираат шеќерот во крвта, ја штитат тироидната жлезда и здравјето на коските: Една конзерва полна со витамини Сардините се речиси неизбежни во редовната исхрана. Можеби на многумина не им се допаѓаат, но сардините се многу корисни за нормално функционирање на организмот. 1. Богати се со Омега 3 масни киселини …

Повеќе »

Со редовно конзумирање на грозје добивате многу придобивки за својот организам: 11. причини да го јадете што повеќе!

Сочно овошје во кое можете да уживате колку сакате Есента ни носи грозје во изобилство, а малкумина знаат колку е тоа добро за нашето здравје! Покрај тоа што е исклучително вкусно, грозјето може да се пофали и со неверојатни хранливи вредности. 1. Поттикнува губење на тежината Истражувањето спроведено на Универзитетот …

Повеќе »

Четири изненадувачки придобивки што може да ги доживеете од јадењето домати

Без разлика дали ги консумирате како салата, прилог во плескавица или ги користите за подготовка на сос за тестенини, доматите секогаш имаат одличен вкус. Доматите се во сезона од мај до октомври, а имаат и потенцијални здравствени придобивки. Сепак, доматите не се за секого. Тие се едни од најчестите алергени …

Повеќе »

Што се случува со телото ако секој ден јадете банана?

Сите пораснавме слушајќи дека ако јадеме по едно јаболко секој ден, би можеле да заборавиме на лекарите, но се покажа дека придобивките од бананите може да бидат исто толку добри. Еве што ќе се случи во вашето тело ако јадете банани секој ден.Бананите се полни со витамини и хранливи материи, …

Повеќе »

Со редовно конзумирање на грозје добивате многу придобивки за својот организам: 11. причини да го јадете што повеќе!

Сочно овошје во кое можете да уживате колку сакате Есента ни носи грозје во изобилство, а малкумина знаат колку е тоа добро за нашето здравје! Покрај тоа што е исклучително вкусно, грозјето може да се пофали и со неверојатни хранливи вредности. 1. Поттикнува губење на тежината Истражувањето спроведено на Универзитетот …

Повеќе »

Јогурт за нега на лицето? Еве како функционира моќниот пробиотик!

Јогуртот има бројни позитивни ефекти. Јогуртот е популарно јадење ширум светот, а покрај нутритивните придобивки, јогуртот е и одлична состојка за многу проблеми поврзани со нега на кожата. Јогурт и нега на кожа Го осветлува тонусот на кожата Млечната киселина во јогурт ја инхибира синтезата на тирозиназа. Тирозиназата е ензим …

Повеќе »

Дали знаете зошто секоја жена треба да изеде шака сусам дневно? Причините се неверојатно!

Неправедно се занемарува во секојдневната исхрана а треба да биде задолжителна храна, бидејќи сусамот е чувар на општото здравје. Богатството на витамини Б, А, Е, лецитин, ниацин, калциум, калиум, магнезиум, фосфор, железо, цинк и селен, го прават заштитник на срцето, коските, забите, убавината на кожата и борец против слободните радикали. …

Повеќе »