Tag Archives: здрава кожа

Со редовно конзумирање на грозје добивате многу придобивки за својот организам: 11. причини да го јадете што повеќе!

Сочно овошје во кое можете да уживате колку сакате Есента ни носи грозје во изобилство, а малкумина знаат колку е тоа добро за нашето здравје! Покрај тоа што е исклучително вкусно, грозјето може да се пофали и со неверојатни хранливи вредности. 1. Поттикнува губење на тежината Истражувањето спроведено на Универзитетот …

Повеќе »

Јогурт за нега на лицето? Еве како функционира моќниот пробиотик!

Јогуртот има бројни позитивни ефекти. Јогуртот е популарно јадење ширум светот, а покрај нутритивните придобивки, јогуртот е и одлична состојка за многу проблеми поврзани со нега на кожата. Јогурт и нега на кожа Го осветлува тонусот на кожата Млечната киселина во јогурт ја инхибира синтезата на тирозиназа. Тирозиназата е ензим …

Повеќе »

Дали знаете зошто секоја жена треба да изеде шака сусам дневно? Причините се неверојатно!

Неправедно се занемарува во секојдневната исхрана а треба да биде задолжителна храна, бидејќи сусамот е чувар на општото здравје. Богатството на витамини Б, А, Е, лецитин, ниацин, калциум, калиум, магнезиум, фосфор, железо, цинк и селен, го прават заштитник на срцето, коските, забите, убавината на кожата и борец против слободните радикали. …

Повеќе »

Со редовно конзумирање на грозје ги активирате овие гени: 10. причини да го јадете што повеќе!

Сочно овошје во кое можете да уживате колку сакате Есента ни носи грозје во изобилство, а малкумина знаат колку е тоа добро за нашето здравје! Покрај тоа што е исклучително вкусно, грозјето може да се пофали и со неверојатни хранливи вредности. 1. Поттикнува губење на тежината Истражувањето спроведено на Универзитетот …

Повеќе »

Без нив лицето забрзано пропаѓа и старее: Овие 3. витамини се задолжителни после 40.ттите години

Витамините играат клучна улога во забавување на процесот на стареење Витамини се неопходни за нашето тело, без оглед на возраста, но по 40-годишна возраст, мора да ги земате овие 3. редовно. За да се забави процесот на стареење, неопходно е да се дејствува на кожата во длабочина, а тоа најдобро …

Повеќе »