Tag Archives: заштитни маски

(ВИДЕО) Купувачи од продавница исфрлиле жена која не носела маска

Видеото на лути њујорчани како исфрлуваат жена, која не носи маска од продавницата, се рашири на социјалните мрежи. Снимката од 21. секунда е прегледана неколку милиони пати и се прикажани пет клиенти кои напаѓаат жена која не носи маска во продавницата, иако е утврдено дека сите мора да ги носат …

Повеќе »

Германските лекари предупредуваат: Маските не се за сите деца! Во овие случаи можат да бидат и многу опасни!

Деновиве се’ повеќе се зборува дека и децата ќе треба да носат маски, што предизвика голема полемика. Еве што мислат германските експерти Носењето маска за лице се препорачува или е задолжително во многу земји во борбата против вирусот корона, но лекарите предупредуваат дека треба претпазливост кога се во прашање децата. …

Повеќе »

Град Скопје почна со дистрибуција на 50.000 заштитни маски, за здравствените установи, подарок од збратимениот град Нанчанг

Градот Скопје денеска почна со дистрибуцијата на донацијата од 50.000 заштитни маски од збратимениот град Нанчанг, од Кина, кои ќе бидат наменети за здравствените работници во повеќе здравствени институции во Скопје. „Дозволете да изразам голема благодарност до граѓаните на градот Нанчанг и до мојот колега градоначалникот Хуанг Шиџанг за оваа …

Повеќе »

Филипче со предупредување: Од утре или од вторник казни за тие што нема правилно да ги носат маските

Поради се’ почестите слики од граѓани кои не носат заштитна маска Министерството за здравство доставило предлог до Владата казнувањето да почне од утре или најдоцна од вторник. Министерот за здравство Венко Филипче вели дека забележале различни начини на непочитување на мерката за носење заштитна опрема. „Некои носат маска под брадата …

Повеќе »

Од денес задолжително носењето на заштитна опрема за покривање на носот и устата

За заштита од коронавирусот на населението од денес за сите граѓани започнува да важи уредбата на Владата за носење на лична заштитна опрема за носот и устата и која може да биде: респираторна маска, хируршка маска за еднократна употреба, текстилна маска за повеќекратна употреба, памучна марама или шал, бандана и …

Повеќе »

Маските станале луксуз: Како Русија се бори со пандемијата?

Голем бран на инфекција со вирусот корона сега се движи од запад кон истокот на Русија. Заштитните маски чинат осум рубли, сега и до 40 рубли, што е околу половина евро… Премиерот на Русија, Михаил Мишустин во средата ги критикуваше некои лидери во области, на истокот на Русија, кои не …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) СЕ СНАШЛЕ: Погледнете што се’ луѓето ставаат на глава наместо заштитна маска!

Во недостаток на заштитни маски – креативност сигурно не недостасува… Погледнете како луѓето, по сила на реалноста, ширум светот се снашле и сами направиле „маски“ од материјали кои ги имаат дома…

Повеќе »

(ВИДЕО + ФОТО) МЕЛАНИЈА ТРАМП СЕ ВКЛУЧИЛА ВО БОРБАТА ПРОТИВ КОРОНА: Со една слика се спротивставува на Трамп и испраќа важна порака на Американците!

Првата дама на САД, Меланија Трамп, сподели фотографија на која носи маска за лице по пандемијата на коронавирус, со што стана првата членка на семејството на Трамп што јавно се залага за носење на маската. „Додека ЦДЦ го проучува ширењето на # СОВИД-19, тие им препорачуваат на луѓето да носат …

Повеќе »

(ВИДЕО) МЕДИЦИНСКА СЕСТРА ПЛАЧЕЈЌИ ДАЛА ОТКАЗ: „Немаме заштитни маски, морам да избирам помеѓу работата и семејството!“

Медицинска сестра по интензивна нега која објавила вознемирувачко видео, во солзи открила зошто ја напуштила својата работа на првата линија за борба против коронавирусот. Имарис Вера во понеделникот ја напушти единицата за интензивна нега во Централната болница во Винфилд, Илиноис, кога пристигнала на смена и сфатила дека персоналот нема заштитни …

Повеќе »