Tag Archives: заштитни маски

(ФОТО) Како изгледал првиот ден во школо во време на корона во Европа

После принудниот одмор и летен распуст училиштата ширум Европа повторно се отвораат, а многу национални влади одлучија да ги враќаат учениците во училниците наместо на часови преку Интернет што се одржуваа од почетокот на пандемијата на коронавирусите. Велика Британија Основните училишта во Англија повторно се отворија на 1/ јуни, иако …

Повеќе »

(ВИДЕО) Необични казни за неносење на заштитни маски и непочитување на мерките – од јавен срам до затвор!

Луѓето ширум светот протестираат против мерките воведени поради вирусот корона. Многумина се лути од големите казни изречени од надлежните за не носење маска. И’ додека во некои европски земји може да бидете казнети со казна помеѓу 20. и неколку стотици евра на прошетка без маска, во Индонезија би биле принудени …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најоткачени маски инспирирани со пандемијата на корона вирусот

Секоја од неговите креација носи некоја порака Едмонд Кок направил повеќе од 170 експериментални маски за лице, инспирирани од пандемијата на коронавирус и политичката состојба во Хонг Конг. Како и многу други вработени во театарската и сценската индустрија, 50-годишниот дизајнер на костуми и актер, Едмонд Кок, се нашол во независна …

Повеќе »

(ВИДЕО) Доктор трчал 35. км со маска за да ја урне најголемата лага за пандемијата!

Лекарот трчал 35. километри до работа и назад носејќи маска, за да докаже дека теориите на заговор за недостаток на кислород додека ја носиме маската не се точни. Том Лоутон, доктор од Јоркшир, решил да трча со маска за да им покаже на луѓето со респираторни проблеми, кои се плашат …

Повеќе »

(ФОТО) Научниците ги тестирале заштитините маски: Откриено кои се најефикасни против корона вирусот!

„Сакаме да потенцираме дека навистина ги охрабруваме луѓето да носат маски, но сакаме тие да носат маски кои навистина функционираат“, заклучил Фишер. Коронавирусот, непотребно е да се каже, не отиде никаде. Бројот на нови случаи на глобално ниво е во пораст од крајот на минатиот месец, а бројот на дневни …

Повеќе »

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) ОДМОР И МОЖНОСТ ЗА ЗАРАЗУВАЊЕ: Дојран преполн со туристи и потенцијални носители на коронавирусот!

Втори август е традиционално денот кога Дојран се полни, во вистинска смисла на зборот, а оваа година за уште поголема навалица придонесе и коронавирусот, односно затворените граници за македонските жители во соседна Грција…     Нашиот фоторепортер „прошета“ по Дојран од фотографиите и’ навистина има што да се види… Сите …

Повеќе »

(ВИДЕО) Нападнала жена бидејќи не носела маска во автобус: Возачот се посрамотил со една реченица!

Возачот на автобусот морал да го запре возилото и да интервенира откако група патници почнале да се расправаат затоа што младата девојка не носела заштитна маска. Видеото е снимено во Ливерпул и предизвикало бројни реакции на социјалните мрежи. Неколку луѓе почнале да ја критикуваат младата жена без маска, а меѓу …

Повеќе »

(ФОТО) Глумицата збеснала и им порачала на неодговорните: Не бидете „идиоти“ и носете ја проклетата маска!

Оскаровката Шарлиз Терон остро ги критикувала сите оние кои лесно ја сфаќаат пандемијата на корона вирус и не ги почитуваат мерките за заштита. Шарлиз Терон во неколку наврати има, како и многу нејзини колеги, како Џенифер Анистон, апелирано дека мерките за превенција против „Ковид 19“, како што се носење заштитна …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НАУЧЕН ЕКСПЕРИМЕНТ – Ако досега се двоумевте, еве како маските го запираат пренесувањето на корона вирусот!

Без маска, капките формирани за време на кашлањето може да надминат до три метри. Со помош на маската, тоа растојание е сведено на само неколку сантиметри, покажал научен експеримент Новата драматична визуелизација покажува точно зошто е добра идеја да се носи маска за да се спречи ширењето на новиот коронавирус. …

Повеќе »