Tag Archives: заштитни маски

СТУДИЈА ДОКАЖАЛА: Само еден вид маска навистина спречува Ковид 19!

Маските FFP2 обезбедуваат многу висок степен на заштита од инфекција под услов да се носат правилно, според студијата на Институтот „Макс Планк“ во Гетинген објавена во саботата. „Доколку заразено и незаразено лице се сретнат во затворен простор и на кратко растојание, шансата да се пренесе инфекцијата дури и по 20. …

Повеќе »

ЈП Комунална хигиена – Скопје со апел: Граѓаните совесно да го одлагаат отпадот од заштитната опрема

Во текот на изминатите неколку месеци, екипите на ЈП Комунална хигиена-Скопје се соочуваат со големо количество отпад од заштитни маски и ракавици што граѓаните го исфрлаат на јавните површини или пак несоодветно спакуван го одлагаат во садовите наменети за комунален отпад. Употребените заштитни маски особено претставуваат потенцијален извор на зараза и …

Повеќе »

БРОЈКИТЕ СЕ ЗАГРИЖУВАЧКИ! Огромен број заштитни маски завршил во океаните – УМИРААТ МИЛИОНИ ЖИВОТНИ!

Извештајот дава застрашувачки податоци за загадувањето на океаните за време на пандемијата, а со оглед на количината на маски што завршиле во нив, тоа е голем проблем. Во текот на 2020 година се произведени околу 52 милијарди парчиња заштитни маски за лице, а се проценува дека 1,56 милијарди парчиња завршиле …

Повеќе »

Ако е една маска добра – дали две се подобри?

Маските станаа нешто без кое не ја напуштаме куќата. Знаеме дека тие обезбедуваат одлична заштита од коронавирус, но дали е доволно само една, или сепак треба да носиме два? Не секој мора да носи две маски – но науката ни кажува дека тие се многу ефикасна заштита. „Повеќе слоеви ја …

Повеќе »

(ВИДЕО) СПОДЕЛЕТЕ! Инцидент во автобус на ЈСП: „Ќе сечеме глави, во киселина ќе ве ставам, не знаете со кого си имате работа“

По социјалните мрежи масовно се споделува видео од немилата случка во автобус на ЈСП…И, молба е ова видео да се сподели со цел да се стави крај на овие немили случки…а сигурно и да се помогне во истрагата и идентификацијата на овие насилници. Факт е дека во цела држава е …

Повеќе »

Маските блокираат 99,9% од големите капки кои го носат корона вирусот

Маските за лице го намалуваат ризикот од ширење големи капки за 99,9% поврзани со опасноста од ширење на короната кога лицето зборува или кашла, покажало едно истражување, чии резултати ги објавија научниците во средата. Жена во исправена положба на два метра од маж кој кашла без маска е изложена 10.000 …

Повеќе »

Дали е ова иднината на заштитните маски?

Човек со необична маска го привлекол вниманието пред се поради продолжениот дел… Дали е ова иднината на заштитните маски со кои колку – толку ќе се одржува социјалното растојание. Од појавувањето на корона вируот видовме секакви заштитни маски но се чини дека оваа е меѓу пооргиналните.

Повеќе »

КОРИСНО – КОИ МАТЕРИЈАЛИ СЕ НАЈДОБРИ ЗА ЗАШТИТНИ МАСКИ? Научниците испробале дури и ТЕКСАС па откриле што ШТИТИ од коронавирусот!

Истражувачкиот тим на Универзитетот во Кембриџ и Нортвестерн ги тестирале ткаенините што би се покажеле најдобри за заштитни маски. Тие тестирале сè, од маици и чорапи преку фармерки до вакуумски кеси, за да откријат кој тип на маска е најдобар во „фаќањето“ на честички што може да содржат вируси како …

Повеќе »

(ФОТО) Раскошна венчавка на синот на Берлускони: Свадба под маски но таткото не бил присутен

Раскошната венчавка на синот на поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони се одржала во Милано на 7. октомври, но деталите и фотографиите се сега објавени. Луиџи Берлускони, 32-годишниот и најмлад син на Силвио Берлускони, стапна на луд камен, во брак со Федерика Фумагали (31), која блескајќи во венчаницата, го оправда својот …

Повеќе »