Tag Archives: зачин

(Рецепт) Кралска билка која со една шолја лекува несоница

Многу луѓе садат босилек на прозорецот за да ги одбијат комарците, а не знаат колку е лековит. Ако спиете слабо поради големата топлина, обидете се да го решите проблемот на природен начин. Веројатно имате босилек на прозорецот или во градината. Наберете неколку листови. Босилокот го ублажува стресот Чајот од босилек …

Повеќе »

Дали знаете дека ЦИМЕТОТ е спас за жените? Причината е неверојатна!

Циметот не е само зачин со божествен мирис кој се користи за слатки, туку е и вистински моќен сојузник на сите жени, особено на оние кои страдаат од неправилен менструален циклус или имаат проблем со зачнувањето. Мало истражување спроведено на Универзитетот Колумбија во Њујорк заклучило дека жените со полицистични јајници, …

Повеќе »

НАУЧНО ПОТВРДЕНО: Ова е убедливо најздравата билка на Планетата! Нејзините моќи се ЧУДОТВОРНИ!

Прв е на списокот Орак (способност на кислородот да апсорбира слободни радикали) со неверојатни 314.446 единици! Каранфилчето е познато и како клинчиќ Каранфилите се ароматични цветни пупки на дрвото во семејството Myrtaceae, Syzygium aromaticum. Тие потекнуваат од островите Малуку во Индонезија и често се користат како зачин. Каранфилите се собираат …

Повеќе »

(Рецепт) Секое утро пиела чаша јогурт со овој зачин: За еден месец ослабнала 7. килограми и го регулирала нивото на холестерол

Моќта на овој зачин во одржувањето на линијата и доброто здравје е неверојатна… Луѓето кои дневно јадат лажица мелен ким губат три пати побрзо на тежина во споредба со луѓето кои се на диета, но не го консумираат овој зачин, покажало едно истражување. Експериментот вклучил 100. жени кои пиеле чаша …

Повеќе »

Циметот е здрав но не им се препорачува на сите

Циметот е миризлив зачин што сакаме да го додаваме во колачи и може да го подобри здравјето, но некои луѓе не треба да го користат. Како куркума и други зачини, циметот се користи во традиционалната медицина со векови. Циметот содржи цинамалдехид, соединение кое му дава карактеристичен мирис и вкус на …

Повеќе »

(Рецепт) Народна медицина – Напиток за лекување на целото тело: Инфузија на живот која ја обновува секоја клетка!

Мајчина душица не е само зачин. Оваа сестрана билка е полна со здрави витамини. Мајчина душичка е полна со витамин Ц, исто така е одличен извор на витаминот А. Содржи бакар, влакна, железо и манган… Студиите покажале дека мајчина душица помага при артритис, ревматизам и гихт. Лечи дигестивни проблеми и …

Повеќе »

Топ 6. причини зошто треба да се користи цимет: Заштитува од инфекции, карцином, болести на срцети, го освежува здивот…

Циметот е одличен како зачин во сите видови јадења. Покрај неговиот добар вкус, циметот е богат со антиоксиданти и има корисен ефект врз организмот. Погледнете какви други придобивки има цимет Постојат два вида цимет, цејлонски и сassia цимет. Cassia е поприфатлив и популарен од цејлонскиот, но цејлонскиот е побезбеден за …

Повеќе »

(Рецепт) Народна медицина – Напиток за лекување на целото тело: Инфузија на живот која ја обновува секоја клетка!

Мајчина душица не е само зачин. Оваа сестрана билка е полна со здрави витамини. Мајчина душичка е полна со витамин Ц, исто така е одличен извор на витаминот А. Содржи бакар, влакна, железо и манган… Студиите покажале дека мајчина душица помага при артритис, ревматизам и гихт. Лечи дигестивни проблеми и …

Повеќе »

(ФОТО) 10. причини зошто треба почесто да се јаде лук!

Големиот математичар Питагора лукот го нарекол „крал на зачините“, не само поради вкусот туку и поради влијанието на здравјето. Во народната и традиционална медицина отсекогаш заземал важно место. Пред 5.000 години го одгледувале Асирците, Еѓипјаните, старите Грци и Евреите, а подоцна неговото одгледување го превзеле Римјаните. Отсекогаш се користел во …

Повеќе »