Tag Archives: зачин

Седум фантастични причини зошто треба ПОЧЕСТО да јадете БОСИЛОК: Богат е со многу корисни материи и својства

Освен што им дава посебен вкус на јадењата, тој е исклучително здрав Ароматичниот босилек може на секое јадење да му даде нов „вкус“, да го направи поразлично и попривлечно, но неговата посебна вредност е што има и лековити својства, особено ако е свежо набран… Босилекот е ароматична билка која често …

Повеќе »

ОРИГАНОТО е незаменлив зачин, а знаете ли што се’ ЛЕКУВА?

Полн е со есенцијални масла и лековити состојки, а излегува дека има двојно повеќе антиоксиданси од јаболката, портокалите и боровинките! При спомнувањето на оригано, повеќето луѓе мислат на зачин со специфичен мирис без кој пиците и тестенините се незамисливи. Сепак, поради лековитите состојки и есенцијалните масла што ги поседува, ориганото …

Повеќе »

Зачин кој е посилен антиоксиданс од јаболката, портокалите и боровинките – најдобар за имунитетот!

Поради своите лековити состојки и есенцијалните масла, ориганото е исклучително ефикасно за многу здравствени проблеми. При спомнувањето на ориганото, повеќето луѓе мислат на зачин со специфичен мирис, без кој пиците и тестенините се незамисливи. Истражувањата покажале дека има два до три пати поголемо антиоксидативно дејство од другите растенија, а од …

Повеќе »

Зачин кој спречува надуеност – доволни се само неколку грама да ги решите стомачните проблеми

Ова лековито растение од семејството на штитоцветни се користи повеќе од 4.000 години. Има многу лековити својства, па затоа не е чудно што се користела како лек во древниот Египет. Станува збор за ким. Расте во областа од источниот Медитеран до Азија, а особено во Индија, која е нејзин најголем …

Повеќе »

(Рецепт) СЕКОЕ УТРО ПИЈТЕ ЧАША ЗОВРИЕНА ВОДА СО ОВОЈ ЗАЧИН: Килограмите ќе исчезнат а ќе решите и здравствени проблеми!

Ако мислевте дека е цимет, се лажете. Овој зачин е уште поефикасен. Морско оревче може да се користи при подготовка на разни салати, супи, сосови, јадења, слатки, но малкумина знаат колку е моќен овој зачин кога е диетата во прашање. Бидејќи е богат со влакна, морското оревче делува така што …

Повеќе »

Зачинот без кој всушност не можеме е предизвикувач на тешки болести – заморот и поспаноста се први од симптомите

Дали сте размислувале за количината на внесена сол во вашето тело? Многу лекари предупредуваат на прекумерната употреба на сол во храната, како и на нејзините последици, меѓу кои најчест е проблемот со бубрезите. Многу малку се зборува за бубрежни проблеми и заболувања, иако бројот на заболени кај нас и во …

Повеќе »

(ФОТО) Овој зачин е поефикасен од циметот кога станува збор за ДИЕТА, но не треба да се користи во големи количини

Мускатното оревче ги согорува масните наслаги и помага да се изгубат вишокот килограми. Мускатното оревче може да се користи во подготовка на разни салати, супи, сосови, јадења, слатки, но малкумина знаат колку е моќен овој зачин кога станува збор за диета. Бидејќи е богат со влакна, мускатното оревче делува така …

Повеќе »

(Рецепти) Куркумата ги лечи воспалените непца, но одлична е и за кожата

Овој популарен додаток во исхраната во алтернативна медицина е и одличен лек за многу болести Лековитите својства на куркумата одамна се прераскажуваат и се пренесуваат во рецепти во источните земји, иако ја стекна својата популарност како зачин што се користи за подготовка на ориз и мешунки, што и дава вкус …

Повеќе »

(Рецепт) Непријатен здив, холестерол, губење на тежината: Еве како да направите лековита ВОДА со каранфилче, која решава многу проблеми

Каранфилчето е исклучително здрав зачин. Во текот на зимата, често се користи кога станува збор за подготовка на варено вино. Каранфилчето му дава на овој пијалок посебен, ароматичен и сладок вкус. Сепак, каранфилчето е зачин кој е многу здрав и не треба да се користи само за подобрување на аромата. …

Повеќе »