Tag Archives: заразување

Знаци дека можеби сте имале омикрон а не сте ни знаеле

Омикрон досега се покажа како варијанта која предизвикува поблаги и поподносливи симптоми. Тој влијае на горниот респираторен систем и носи симптоми кои тешко се разликуваат од обичната настинка, па луѓето често не одат ниту на тестирање. Ако сте биле болни во последно време и не сте биле тестирани – овие …

Повеќе »

Кикбоксер анти-ваксер починал од корона

Белгискиот кикбоксер Фредерик Синистра починал од коронавирус. Имаше 41 година. Синистра не бил вакциниран, тој коронавирусот го нареколо мал вирус и се борел против владините мерки, открил неговиот тренер Осман Јигин за белгиски „СудИнфо“. Токму Јигин го натераЛ Синистра да оди во болница кога се заразиЛ со коронавирусот кон крајот …

Повеќе »

Зошто некои не се заразуваат со корона иако сите околу нив се инфицирани

Ако се прашувавте како има луѓе околу кои сите се инфицираат со вирусот, а тие не – едно ново истражување дава еден од одговорите. Сите го знаеме тоа лице кое и покрај тоа што целото домаќинство е заразено со коронавирус, никогаш не било позитивно на оваа болест. Научниците сега пронајдоа …

Повеќе »

Колку короната ја шират вакцинираните, а колку невакцинираните?

Една од честите критики за вакцинација и воведување епидемиолошки ограничувања за невакцинирани (или ковид-пропусници), што може да се слушне во последниве месеци, е дека вакцинираните исто така го шират вирусот. Навистина, ситуациите во голем број високо вакцинирани земји, како што е Израел, покажаа дека одобрените вакцини не штитат толку ефикасно …

Повеќе »

Пет места каде што најверојатно ќе „закачите’ короната

Коронавирусот не е во мирување – продолжува брзо да се шири во сите земји во светот. Д -р Санџај Гупта, кој пишува за Си-Ен-Ен, наведе пет места каде најверојатно ќе дојде до пренесување на коронавирусот. На овие пет примарни локации, вирусот се шири најлесно во повеќето случаи, посочува д -р …

Повеќе »

4. ФАКТОРИ кои одредуваат дали вакцинираните ќе добијат корона

Две недели по втората доза на вакцината против ковид, заштитната бариера на вакцината е во полна сила. Меѓутоа, поради одредени фактори на ризик, можно е некое лице да се зарази со корона, но благодарение на вакцината, најверојатно нема да заврши во болница и да умре. Според студијата за COVID Symptom, …

Повеќе »

СТУДИЈА: Младите кои прележале ковид не се заштитени од повторна инфекција

Антителата по инфекцијата со коронавирус во повеќето случаи се одлична заштита од повторно заболување. Сепак, студија направена врз 3.000 млади, здрави припадници на американската морнарица, покажала дека повторната инфекција е сè уште можна. Студијата, спроведена од научници од медицинското училиште Ичан во Њујорк, е објавена во списанието „The Lancet Respiratory …

Повеќе »

Нова студија: Британскиот сој не предизвикува тешка болест

Британскиот вид коронавирус не предизвикува потешки форми на ковид-19, кои нужно бараат хоспитализација или завршуваат со смрт, според студијата објавена во медицинскиот журнал Lanset во понеделникот. Станува збор за многу заразен вид на корона, кој за прв пат беше откриен во Велика Британија, наречен В.1.1.7, и кој целосно ја презеде …

Повеќе »

Еве зошто се сугерира дека во пандемијата на корона вирусот дефинитивно треба да се престане со пушењето!

Пушачите треба да ја сфатат пандемијата како најсериозно предупредување за веднаш да се запре оваа лоша навика, велат здравствените експерти. Студиите покажуваат дека пушачите имаат поголема веројатност да се разболат, па дури и да умрат ако се заразат со коронавирусот отколку непушачите. Пушењето ги оштетува трепетелките, ситните влакна налик на …

Повеќе »