Tag Archives: заразени

За изминатите 24. часа во Македонија се евидентирани нови 160 заразени со Ковид 19: Починати сe тројца пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на ковид-19. Во: Скопје-38, Куманово-19, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-4, Тетово-20, Струга-9, Велес-3, Битола-1, Охрид-4, Кавадарци-4, Гостивар-13, Струмица-2, Кочани-4, Пробиштип-1, Демир Хисар-3, Македонски Брод-2, Пехчево-2, Берово-2, Валандово-1, Виница-2, Делчево-1, Свети Николе-5, Кичево-8, Неготино-1. …

Повеќе »

ВИРУСОТ НЕ ЗАПИРА – ПОЧИНАЛЕ УШТЕ 5.851 ПАЦИЕНТ: За последните 24. часа рекордни 262.929 случаи на корона вирус во светот

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во последните 24 часа биле потврдени рекордни 262.929 случаи на коронавирус ширум светот, со што вкупниот број заразени е на 18,23 милиони. Бројот на загинати се зголеми за 5.851, додаде СЗО. Според ТАСС, вкупно 17.660.523 луѓе се заразени со вирусот корона во светот, а …

Повеќе »

За изминатите 24. часа во Македонија се регистрирани 139. нови случаи на ковид 19: Оздравени се 534. пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11, Дебар-2, Штип-11, Прилеп-1, Тетово-14, Струга-8, Велес-4, Битола-2, Кавадарци-5, Гостивар-16, Струмица-1, Крушево-1, Кочани-1, Пробиштип-2, Македонски Брод-1, Виница-6, Свети Николе-1, Кичево-15, Ресен-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира …

Повеќе »

СВЕТОТ ВО КАНЏИТЕ НА КОРОНА: Нови случаи во Кина, во Мексико повеќе од 400.000 заразени, во Бразил скоро 2,5 милиони заболени – во регионот расте бројот н инфицирани!

Кина објави 101 нови случаи на КОВИД-19, што е највисоко за неколку недели. Северозападната провинција Ксинџијанг има 89. ново заразени, потврдени се осум случаи на инфекција во северо-источната провинција Лиаонинг, а една во Пекинг. Уште три случаи на коронавирус се потврдени кај кинеските граѓани кои се вратиле од странство. Бројот …

Повеќе »

За изминатите 24. часа во Македонија се регистрирани 152. нови случаи на ковид 19: Нема починати, оздравени се 70. пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1077 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-39, Куманово-20, Дебар-8, Штип-14,Прилеп-1,Тетово-9, Струга-13, Битола-5, Охрид-3, Кавадарци-5, Гостивар-15, Гевгелија-3, Струмица-4, Радовиш-1, Кочани-1, Демир Хисар-2, Македонски Брод-2, Делчево-3, Кратово-1, Свети Николе-1, Кичево-2. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира …

Повеќе »

(ВИДЕО) Македонија се наближува до 10.000 заболени од ковид – 19: Дали објавите за журките ќе ги вратат рестриктивните мерки?

Објавите на социјалните медиуми за журките кои се организираат а на кои младите не ги почитуваат мерките за заштита внесоа нова загриженост како меѓу граѓаните така и кај одговорните… „Концерти, забави и ‘собиранки’ треба да се забранат, оти младите се најбројни помеѓу новозаразените“, смета професорот Никола Пановски. Тој, во разговор …

Повеќе »

Во изминатите 24. часа во Македонија се регистрирани 96 нови случаи на ковид 19: Починати се 10 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 724 тестирања, а регистрирани се 96 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-24, Куманово-6, Штип-24, Прилеп-1, Тетово-7, Струга-9, Битола-1, Охрид-6, Гостивар-4, Струмица-3, Крива Паланка-1, Радовиш-5, Кочани-2, Свети Николе-3. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 61 оздравен пациент од: Скопје-27, Куманово-16, …

Повеќе »

БОРБА СО КОРОНА ВО СВЕТОТ: Заразени повеќе од 13. милиони лица: Повеќе од 570.000 починати – најтешко во САД, но и на БАЛКАНОТ со голем број заболени!

Повеќе од 13 милиони луѓе, од кои 13.042.536 се точни, се заразени со вирусот на корона во светот, покажуваат податоците на веб-страницата на Worldometers. Според веб-страницата, од ефектите на вирусот корона досега починале 571.698 луѓе, додека 7.588.779 се излечиле. Најлошата состојба е сè уште во Соединетите Држави, каде што повеќе …

Повеќе »

КОВИД 19 – БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД КОРОНА НАДМИНАЛ 12,8 МИЛИОНИ ЛУЃЕ: За 24. часа уште 219.963 заразени, вирусот досега однел 567.000 животи

Во светот со корона вирус се заразени уште 219.963 лица, со што вкупниот број на заразени е повеќе од 12,8 милиони луѓе, објави синоќа Светската здравствена организација. Уште 5.226 лица починаа,а пандемијата досега однесе повеќе од 556.000 животи, според дневниот билтен на СЗО. Статистиката на СЗО се заснова на официјално …

Повеќе »