Tag Archives: заразени

КОВИД 19 – БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД КОРОНА НАДМИНАЛ 12,8 МИЛИОНИ ЛУЃЕ: За 24. часа уште 219.963 заразени, вирусот досега однел 567.000 животи

Во светот со корона вирус се заразени уште 219.963 лица, со што вкупниот број на заразени е повеќе од 12,8 милиони луѓе, објави синоќа Светската здравствена организација. Уште 5.226 лица починаа,а пандемијата досега однесе повеќе од 556.000 животи, според дневниот билтен на СЗО. Статистиката на СЗО се заснова на официјално …

Повеќе »

ДО КОГА ЌЕ ОСВОЈУВАМЕ ЦРНИ РЕКОРДИ? Денеска се регистрирани 205 нови случаи на ковид 19: Оздравени се 336 пациенти – починати се 6 лица!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1728 тестирања, а регистрирани се 205 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-60, Куманово-13, Дебар-17, Штип-10, Прилеп-2, Тетово-13, Струга-12, Велес-3, Битола-3, Охрид-1, Кавадарци-1, Гостивар-23, Струмица-1, Крушево-1, Пробиштип-2, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Берово-1, Свети Николе-29, Кичево-7, Ресен-3. Денеска Институтот за јавно …

Повеќе »

Во Македонија во изминатите 24. часа се регистрирани 168 нови случаи на ковид 19:Оздравени се 70 пациенти – починати се 3. лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-83, Куманово-8, Дебар-2, Штип-6, Прилеп-3, Тетово-26, Струга-5, Битола-2, Охрид-8, Гостивар-8, Крива Паланка-1, Крушево-1, Кочани-1, Пробиштип-2, Македонски Брод-1, Свети Николе-4, Кичево-6, Ресен-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 70 …

Повеќе »

Во Македонија се регистрирани 115 нови случаи на Ковид 19: Оздравени се 40 пациенти – починати се 7 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-53, Куманово-4, Дебар-6, Штип-3, Прилеп-6, Тетово-8, Струга-13, Велес-1, Охрид-8, Гостивар-5, Пробиштип-1, Свети Николе-1, Кичево-4, Ресен-2. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 40 оздравени лица од: Скопје-26, Велес-2, Гостивар-3, …

Повеќе »

Во изминатите 24. часа во Македонија се регистрирани нови 165 позитивни на Ковид-19: Починати се 7. лица а оздравени 128 пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-15, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-5, Тетово-20, Струга-3, Велес-1, Битола-3, Охрид-10, Гостивар-14, Пробиштип -4, Македонски Брод-1, Кичево-2, Ресен-5. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 128 оздравени пациенти од: Скопје-97, …

Повеќе »

(ФОТО) СО КОРОНА СЕ ЗАРАЗЕНИ ПОВЕЌЕ ОД 10. МИЛИОНИ ЛУЃЕ: Вирусот на запира во 215. земји во светот – Ова се жариштата!

Според податоците на веб-страницата „Worldmeter“, потврдени се десет милиони случаи во 215 земји и територии во светот, а скоро половина милион го загубиле животот како резултат на инфекција „ковид-19“. Првите случаи на инфекција се регистрирани на крајот на 2019.година во кинескиот град Вухан, а вирусот започна да се шири брзо …

Повеќе »

МЗ: Во изминатите 24. часа во Македонија се регистрирани 150. нови случаи на ковид 19: Починати се 9., а оздравени 30. лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1086 тестирања, а регистрирани се 150 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 93, Куманово-7, Штип-3, Прилеп-4, Тетово-12, Струга-3, Битола-1, Охрид-9, Гостивар-3, Кочани-1, Кичево-8, Ресен-5, Неготино-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 30 оздравени пациенти од: Скопје-21, Штип-3, Прилеп-2, …

Повеќе »

(ФОТО) ПАНДЕМИЈА НА КОРОНА ВО СВЕТОТ: Скоро 10. милиони заразени, расте бројот на случаи поврзани со пазарот во Пекинг, во Индија повеќе од 500.000 заразени со вирусот!

Кина денес пријави ново значително зголемување на нови случаи на коронавирус, еден ден откако Центарот за контрола и превенција на инфективни болести објави дека наскоро ќе биде ставено под контрола ширењето на инфекцијата во Пекинг. Во последните 24. часа потврдени се 21. нови случаи, од кои 17. се во Пекинг. …

Повеќе »

МЗ: Во изминатите 24. часа во Македонија се регистрирани 153. нови случаи на ковид 19: Оздравени се 75. пациенти, починати се 6. лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1279 тестирања, а регистрирани се 153 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-66, Куманово-13, Штип-13, Прилеп-2, Тетово-20, Струга-7, Битола-1, Охрид-7, Крива Паланка-1, Кочани-1, Пробиштип-1, Свети Николе-3, Кичево-6, Ресен-12. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 75 оздравени пациенти од: Скопје-47, Штип-13, …

Повеќе »