Tag Archives: запек

(РЕЦЕПТ) Десет причини зошто да пиете ЧАЈ ОД ЛИСТ ОД СМОКВА: Корисен за дијабетичари, висок притисок, срце и крвни садови…

Решението за многу болести лежи во ова моќно овошје. Смоквата е овошје чиј плод е многу здрав, но не треба да го занемариме ниту листот од ова овошје, кој има и многу здравствени придобивки. Листовите од смоква може да се користат за правење чај, кој многумина го нарекуваат еликсир на …

Повеќе »

Спречува запек, го намалува лошиот холестерол и ризикот од рак на дебелото црево, но кој е подобар?

Постојат повеќе видови на компири, но најчесто се користат бели или црвени, а нутритивните разлики меѓу нив се големи. Двата вида на компири се богати со јаглехидрати, специфичен тип на јаглени хидрати кои ги одржуваат цревата здрави. Тие исто така се богати со калиум и витамин Ц и содржат околу …

Повеќе »

10. необични симптоми во бременоста

Бременоста е обележана со физички промени во телото на жената што се појавуваат како механизам за прилагодување за развој на нов живот. Сепак, некои од овие промени можат да произведат симптоми што можеби не сте ги очекувале. Ова се најчудните симптоми цо бременост:а Труднички ринитис Многу слично на обичната настинка, …

Повеќе »

Напиток која лекува многу здравствени проблеми

Сурутката е благ и природен пијалок, сосема безбеден за употреба, поради што е соодветна намирница за исхрана од детството до староста. Поради сличноста со мајчиното млеко може да се користи како замена за млеко во исхраната на доенчињата. Сурутката е нус-производ на производството на сирење и јогурт и ги задржува …

Повеќе »

Банани за притисок а ако имате висок ШЕЌЕР јадете ја ОВАА намирница

Ако страдате од дијабетес, анемија, проблеми со менопаузата, мигрена, запек или имате невролошки проблем, јадете што е можно повеќе ‘ржан леб или снегулки од ‘рж. Оваа житарка е богата со витамини и минерали кои имаат повеќе ефекти врз одржувањето на здравјето. Нутритивните својства на ‘ржта се како пченицата и пченката, …

Повеќе »

Пет проблеми кои бананите ги решаваат подобро од лекови

Бананите содржат пектин кој го забрзува варењето. Големата количина на природни, растворливи влакна и трите вида на природен шеќер што ги содржат бананите ги прават фантастична ужинка која брзо ви ја враќа енергијата. Покрај својата хранлива вредност, истражувањата покажуваат дека ова овошје е многу ефикасно во елиминирање на многу проблеми …

Повеќе »