Tag Archives: заклучување

ПАНИКА ПОРАДИ ДЕЛТА СОЈОТ: Поголем дел од Австралија во блокада

Австралиските власти ги предупредија жителите на Сиднеј да се подготват за ново зголемување на случаите на „Ковид-19“, откако втор ден по ред беше регистриран рекорден број на инфекции, и покрај неколкунеделното заклучување во најголемите и другите градови во земјата, да се запре ширењето на вирусот Делта. – Врз основа на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Паника во Австралија – луѓето бегаат поради новото „заклучување“

Седум милиони жители на австралиската држава Викторија влегуваат во нова, четврта блокада од четвртокот вечерта откако вирусот започна повторно да се шири. Бројот на заразени лица, преку ноќ, двојно се зголемил. За главни виновници за ширењето на инфекцијата се сметаат бавната вакцинација на населението и ширењето на вирусот и покрај …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мик Џегер и Дејв Грол имаат сингл: Слушнете ја химната за пандемијата

Славните музичари Мик Џегер и Дејв Грол ги здружилесилите и создадоа пост-пандемиска химна, изненадувачки сингл кој се осврнува на многу симболи и контроверзии што ги сретнавме за време на ерата на Ковид, вклучувајќи заклучувања, маски, апликации за TickTock и Zoom, здебелување за време на карантинот и анти – ваксери. Песната …

Повеќе »

Фотографија од Далмација е само уште еден потсетник како короната ни го промени животот

„Љубовта секогаш победува“ Помина повеќе од една година од почетокот на првото заклучување. Во ова време во 2020. година, беа затворени кафулиња, ресторани, трговски центри и фризери. Многумина од нас се надеваа дека злото што нè снајде оваа година ќе биде минато и дека со пријателите само ќе се присетуваме …

Повеќе »

(ФОТО) „ДОСТА ИМ Е ЛОКДАУН“: Словенец се обидел, со моторна пила, да влезе во зградата на Парламентот

Еден маж вчера се обидел, со моторна пила, да влезе во зградата на Парламентот на Словенија, извикувајќи „Доста ми е од заклучување“, но припадниците на безбедносната служба го запреле на главниот влез. Никој не бил повреден во овој инцидент, ниту настанот влијаел врз работата на парламентот, кој бил во процес …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС – Рекордни бројки, тестови за дуќани, полициски часови…ЕВРОПА СЕ ЗАТВОРА!

ТРЕТИОТ бран на пандемијата на коронавирус ги погодува европските земји, од кои повеќето одлучуваат за нови мерки или ги продолжуваат старите. Поради ширењето на нови видови на коронавирус и недостаток на вакцини, европските земји се обидуваат да го забават растот на бројот на заразени лица и да ги зачуваат оптоварените …

Повеќе »

СРБИЈА СЕ ЗАКЛУЧУВА: Од утре остри мерки – Бадијала вакцини кога има безобразни!

Борбата, во Србија,против вирусот корона продолжува Кризниот штаб донел нови построги мерки што ќе важат од утре, 17 март до недела, 21 март. Од вечерва, во 20 односно 21 часот, ќе биде затворено: – Угостителски објекти (кафулиња, ресторани, барови) – Трговски центри – Сите продавници (освен самопослугите) – Киносали, музеи, …

Повеќе »

ЕВРОПА ВО СТРАВ, ВАКЦИНИТЕ ДОЦНАТ: Новиот сој на вирусот корона „окова“ многу земји на ЕУ

Земјите во ЕУ деновиве имаат сериозни проблеми со снабдувањето со вакцини за корона. Во моментов, главниот снабдувач, американски „Фајзер“ доцни со испораката. Белгија доби 60.000 дози наместо ветените 100.000. 385.000 од најавените 520.000 пристигнаа во Франција. Данска доби десет проценти помалку, а Италија дури помалку за една третина. Властите во …

Повеќе »

ЛОКДАУНОТ ЌЕ ТРАЕ ДО 17. ЈУЛИ? Британската влада ги сменила законите за заклучување и затворање на пабовите и продавниците

Британската влада ги сменила законите за заклучување без многу врева, што го олеснило донесувањето одлуки за затворање пабови, ресторани, продавници и јавни места до 17. јули. Премиерот Борис Џонсон во петокот рекол дека Владата не размислува за ублажување на ограничувачките мерки, имајќи предвид дека бројот на заразени со корона вирусот …

Повеќе »