Tag Archives: железница

(ФОТО) СКРОМНО – КЛУНИЕВИ ПОКАЖАЛЕ ДЕКА ЖИВЕАТ КАКО „ОБИЧНИ СМРТНИЦИ“: Со скромен чин направиле вистинска метеж и хаос во јавноста

Џорџ и Амал Клуни денеска користеа јавен превоз и ја воодушевија јавноста со таа постапка.Познатиот актер Џорџ Клуни и неговата сопруга Амал ја изненадија јавноста кога се појавија на железничката станица во Њујорк. Двојката во последно време не се разделува, а често можат да се видат заедно на улиците во …

Повеќе »

Од септември патувањето со железница во оваа европска земја ќе биде целосно бесплатно

Цените на јавниот превоз за државните услуги низ Шпанија веќе се преполовени како одговор на брзото зголемување на енергетските стапки и инфлацијата. Сега владата најави дополнителни попусти од 100 отсто во железничкиот сообраќај. Од септември, патниците ќе можат без трошоци да патуваат со различни возови со кои управува јавната железничка …

Повеќе »

(ВИДЕО) Јапонците претставија возило со двојна намена, автобус што може да вози и на пруга

ЈАПОНЦИТЕ претставија ново возило кое веднаш влезе во конкуренција за најоригинален новитет на годината. DMV или со подолго име Dual Model Vehicle е автобус опремен со систем што го прави компатибилен со и зад железничкиот сообраќај. И ова не е само концепт, туку возило кое е подготвено за секојдневна употреба. …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕВООБИЧАЕНО МЕСТО ЗА ЖИВЕЕЊЕ – НЕВЕРОЈАТЕН случај на град на Алјаска! Сите жители и институции се сместени во една зграда

Како изгледа животот во оваа зграда? Витијер на Алјаска е поспан град, сместен помеѓу живописните планини. Но, ако замислувате куќи од бајките низ целиот град, не можете да бидете подалеку од вистината. Наместо тоа, на работ на градот, стои зграда од 14. ката наречена „Бегич кула“ – поранешна касарна, налик …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Се подготвува изградба на најдолгиот подморски железнички тунел – Ќе ги поврзува престолнините на Финска и Естонија

Изградбата на најдолгиот подморски железнички тунел на светот кој ќе ги поврзува финската и естонската престолнина ќе чини 15. милијарди евра. За изградба на најдолгиот поморски железнички тунел на светот, кој ќе ги поврзува главните градови на Финска и Естонија, обезбедени се средства во износ од 15 милијарди евра. Кинеската …

Повеќе »