Tag Archives: жалфија

СПАС ЗА МНОГУ ТЕГОБИ – СО ДЕЦЕНИИ СЕ ВЕРУВА ДЕКА ГО ЧИСТИ ТЕЛОТО ОД ОТРОВИ, ГИ ЗАШТИТУВА ЦРНИОТ ДРОБ И БУБРЕЗИТЕ: Задолжително запишете го рецептот за овој домашен напиток!

Според рецептот на познатиот Рудолф Бројс Ако не сте слушнале за чајот на Бројс, крајно време е да научите нешто за оваа „шолја здравје“. Станува збор за растителна смеса, која се состои од нане, маточина, кантарион и жалфија и која се подготвува различно во однос на здравствениот проблем за кој …

Повеќе »

ЛЕК ОД ПРИРОДАТА – Поради нејзините антиинфламаторни ефекти, ЖАЛФИЈАТА мора да биде нашиот најдобар пријател оваа зима. Еве како да ја консумирате!

Меѓу придобивките што и се припишуваат на жалфијата се намалување на воспалителните процеси, спречување на хронични заболувања, зајакнување на имунитетот, регулирање на варењето … Воспалението е единствената реакција на телото на кој било негативен фактор или надворешен фактор. Дејството на воспалителниот процес во организмот има за цел да ја елиминира …

Повеќе »

Оваа билка се грижи за нашето здравје!

Познато е дека лековитите билки можат да бидат многу делотворни на нашиот организам и дека со конзумирање на одредени билки можеме да го подобриме нашето здравје. Сепак, постои едно растение кое може да ни помогне при повеќе здравствени проблеми, а многу луѓе ширум светот го имаат ова растение во својата …

Повеќе »

(Рецепт) Направете ДОМАШНА ИНФУЗИЈА: Една доза од овој МОЌЕН напиток е доволна да не се разболите!

Во гробниците на фараоните, ова растение била главната состојка во мешавината за балсамирање. Значи, дефинитивно е една од билките што секој треба да ја има во својата домашна аптека. Жалфијата е одлично средство за прочистување на крвта и исфрлање на слузта од телото. Го зајакнува крвниот систем, ја стимулира циркулацијата, …

Повеќе »

ГЕРМАНСКИ НАУЧНИЦИ ОТКРИВААТ: Овој напиток помага во борбата против корона!

ГРУПА научници од Универзитетската болница во Есен откриле дека чаевите од одредени растенија имаат силно влијание и можат да ја потиснат активноста на вирусот корона, пренесуваат светските медиуми. Вирусолозите ги инкубирале клетките на коронавирусот со билни чаеви направени од жалфија, перила и коријандер. Додека ги подготвувале чаевите, се погрижиле течноста …

Повеќе »

(Рецепт) Најмоќниот домашен лек: Додадете го ова во чаша топло млеко и сувата кашлица ќе исчезне преку ноќ!

Овој народен лек може да го користат и деца Кашлицата е спазматична мускулна контракција, која може да се излечи со народни лекови. Ако во млекото додадете жалфија, овој проблем ќе исчезне за многу кратко време. Голем процент на есенцијални масла кои содржат антибактериски и антиинфламаторни ефекти, како и голема количина …

Повеќе »