Tag Archives: ефекти

ШОК ПОСЛЕ ПОЛОВИНА ГОДИНА: На четвртина од луѓето кои прележале корона после шест месеци им се појавил нов симптом!

Замор, губење на чувство за мирис и болка во градите се едни од најпознатите долгорочни последици од прележаниот ковид, сепак, според најновото истражување, скоро четвртина од поранешните пациенти се соочува со опаѓање на косата. Студијата објавена во списанието „Лансет“ открива дека 359. лица од 1.655. хоспитализирани во Вухан или 22. …

Повеќе »

22. фотографии кои ќе морате да ги погледнете два пати за да видите што се наоѓа на нив

Сите сме доживеале ПАРЕИДОЛИЈА иако можеби не сме биле свесни дека тоа е психолошки феномен кога перцепцијата на случаен стимул препознава смислен стимул. Со други зборови, сите ние забележуваме различни слики во случајни предмети. Bored Panda собрала галерија од вакви фотографии, а многу од нив ќе мора да ги погледнете …

Повеќе »

Последица од корона која е ноќен кошмар за мажите

Покрај сите наведени последици за кои предупредуваат експертите, еректилната дисфункција е уште една причина повеќе да се носи маска. Експертот за инфективни болести д-р Дена Грејсон предупреди неделава дека ковид 19 може да предизвика и долгорочни проблеми со еректилна дисфункција кај мажите, односно проблеми со ерекцијата, пренесува N1. „Тоа е …

Повеќе »

Најлош подарок за празниците: Грип

Секоја година наидуваме на списоци за најлошите Новогодишни подароци. Во списокот среќаваме различни работи како што се чорапи или крпи па до апсолутно неупотребливи предмети за одредена личност. Вистината е дека она што ние не го сакаме, не може да го сака ниту некој друг. Сепак, постои еден подарок што …

Повеќе »

СЗО: Вакцините нема да пристигнат на време за борба против новиот бран

Вакцините нема да пристигнат на време за да се борат против друг бран на пандемијата на коронавирусот и многу земји ќе продолжат да се борат без вакцина, предупреди синоќа Светската здравствена организација (СЗО). Портпаролот на СЗО Мајкл Рајан изјави дека ќе поминат најмалку четири до шест месеци пред да има …

Повеќе »

(ФОТО) Управители на шума во Исланд ги повикале граѓаните да ги прегрнуваат стеблата…Престојот во шума има корисен ефект врз здравјето на луѓето

„Јас го стиснувам својот образ на дрвото па чувствувам како топлина и енергија од дрвото преминуваат на мене…започнува со ножните прсти, се шири низ нозете и телото се до мозокот“, рекол главниот уптавител на шумите. „Зошто да не дојдете и да уживате во шумата, каде што можете да прегрнете дрвја …

Повеќе »

(Рецепт) СТАВЕТЕ ЧЕН ЛУК ВО УСТА И ЧЕКАЈТЕ НЕКОЛКУ МИНУТИ! Нема да верувате што ќе се случи со ТЕЛОТО! Не мислете на здивот!

Лукот има антибактериски својства, лекува многу болести, вклучувајќи различни настинки, артериосклероза и заболувања на бубрезите, ги зајакнува капиларите и е добар адаптоген. Во кинеската медицина лукот се користи за целосно закрепнување на организмот. Тие земаат мало чешне лук, го ставаат во уста и ја натопуваат со плунка, „шетајќи“ го по …

Повеќе »

(Рецепт) Наместо лекови на сопругот му давала кокосово масло: Ефектите ги шокирале лекарите!

Педијатарот Мери Т. Њупорт ја споделила приказната за својот сопруг Стив на кој Алцхајмерот му бил дијагностициран во неговите педесетти години. Поради лековите само изгубил од телесната тежина и паднал во депресија па Мери поради тоа одлучила да посегне по природно решение. Алцхајмерова болест е многу тешка и предизвикува губење …

Повеќе »

(ФОТО) Мајка случајно открила „лек“ за стриите и станала хит на интернет!

После раѓањето на ќерката, Шантал Кларк од Канада сфатила дека стомакот и е преполн со стрии. Со цел да се обиде да ги намали одлучила со сопственото млеко да ја мачка левата страна од стомакт. После само две недели забележала видлива разлика. Несаканите стрии почнале да бледнеат и од темно …

Повеќе »