Tag Archives: етиопија

(ВИДЕО) ИЗРАЕЛ Е ВО ФИНАЛЕТО НА ЕВРОСОНГ: Еден ја заменила униформата со светската сцена

Претставничката на Израел на овогодинешниот натпревар за песна на Евровизија, Еден Ален, е родена во 2000. година во Ерусалим.   View this post on Instagram   A post shared by Eurovision Song Contest (@eurovision) Нејзините родители се од Етиопија. Од 2018 година, таа служеше во ИДФ, израелските одбранбени сили, каде …

Повеќе »

(ФОТО) ОВА Е ОСМО СВЕТСКО ЧУДО: Црква во Етиопија која пропаднала во земја

Ако ги гледате фотографиите на црквата од воздух, ќе ви се чини дека е невозможно да се влезе во неа. На ова подрачје има вкупно 11. црква направени од карпи кои се наоѓаат на листата на Светско наследства на УНЕСКО, но токму оваа се смета за најпозната. Црквата Свети Ѓорѓи …

Повеќе »

(ФОТО) ОВА Е ОСМО СВЕТСКО ЧУДО: Црква во Етиопија која пропаднала во земја

Ако ги гледате фотографиите на црквата од воздух, ќе ви се чини дека е невозможно да се влезе во неа. На ова подрачје има вкупно 11. црква направени од карпи кои се наоѓаат на листата на Светско наследства на УНЕСКО, но токму оваа се смета за најпозната. Црквата Свети Ѓорѓи …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ОВИЕ ЦРКВИ ГИ ИЗГРАДИЛЕ АНГЕЛИ: Само така се објаснува начинот на настанување на зданијата на Лалибела!

Ако верата е мистерија, во христијанскиот свет има неколку места каде што мистеријата е подлабока отколку во Лалибела. Пред 800 години, кралот на Етиопија наредил изградба на нов главен град за христијаните. На 2.500 метри, на централното плато на Етиопија, стојат 11. цркви, секоја врежана од еден, огромен, камен блок. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) МРТВИ ИЗВОРИ – ОВА Е ЕДИНСТВЕНО МЕСТО НА ПЛАНЕТАТА КАДЕ НЕ МОЖЕ ДА СЕ РАЗВИЕ ЖИВОТ: Се’ изгледа нестварно убаво но е всушност КАПИЈА НА ПЕКОЛОТ!

Француските научници откриле во какви услови не може да се развие органски живот на Земјата, а за да го откријат тоа, се упатиле во жешките извори Далоа во етиопската депресија Даманкил, едно од подрачјата на Земјата со најнеповолни услови за живот. Трите жешки извори се сметаат за најтопол населен дел …

Повеќе »

ГОЛЕМО ОТКРИТИЕ: Пронајден череп кој открива како изгледал древниот човечки предок

Научниците во средата објавиле големо откритие од Етиопија, скоро сосема сочуван череп на стар човечки предок кој живеел пред 3,8 милиони години, вид кој се карактеризира со интригантна мешавина на мајмун и човечки карактеристики. Фосилот, наречен МРД, кој овозможува увид во најраниот период на еволутивната линија што довел до појава …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Македонско девојче“ без граници: Еве како ја пеат домородци помеѓу Етиопија и Јужен Судан!

За нашата многу популарна песна „Македонско девојче“ нема граници… Билјана Јуруковски на Фејсбук објави видео како песната „Македонско девојче“ со неа ја пеат домородни луѓе на граница поомеѓу Етиопија и Јужен Судан… Ете пример дека музиката не познава граници… Kako ja peeme Makedinsko devojce na gosti kaj Surma domorodnite ljuge …

Повеќе »