Tag Archives: еден километар

(ВИДЕО) НИ СЕ ПРИБИЖУВА АСТЕРОИД УБИЕЦ: За 3. дена ќе пролета покрај Земјата а долг е скоро еден километар!

Астероид долг околу еден километар ќе се приближи до нашата планета на 15. февруари, а се смета дека вселенската карпа со ваква големина може да убие милиони во областа на ударот и да предизвика глобална катастрофа. Националната администрација за авијација и вселенско ниво го следи Астероидот 2002 ПЗ39, кој се …

Повеќе »

Се завршува мостот кој ги поврзува Кина и Русија: За туристите – преминување со жичарница!

Мостот и значаен проект, прв од ваков вид, ќе ги зајакне економските врски меѓу двете земји. Са овој мост ќе бидат споени градовите Хејхе во северна Кина и најисточниот руски град Благовешченск, кој се наоѓа на другиот брег на реката Амур, кој Кинезите го нарекуваат Хајлонгјанг. Мостот е долг повеќе …

Повеќе »