Tag Archives: европска унија

Богатите земји ги разграбале вакцините против корона

Целиот свет е во исто тенџере кога станува збор за пандемијата. Но, кога станува збор за набавка на вакцини, богатите западни земји купуваат колку што можат. Поддршката за сиромашните е недоволна, а решението би било едноставно – да се укине патентот. До крајот на годината, стотици милиони дози одобрени вакцини …

Повеќе »

МОМЕНТ НА ВИСТИНА – МАКРОН ЈА ПРЕДУПРЕДИЛ ЕУ: „Или дајте 400. милијарди евра или распаѓање! Европската унија ја губи смислата,и се заканува колапс!“

Францускиот претседател Емануел Макрон предупредил дека Европската унија ќе пропадне како „политички проект“ доколку не им помогне на членките со погодена економија, како што е Италија, да се опорават од пандемијата на коронавирус. Драматичните изјави на Макрон се еден вид ултиматум за побогатите и пофискално одговорни земји во северна Европа …

Повеќе »

Каква иднина и се предвидува на Европа во 2020? Две земји ќе се борат за превласт во ЕУ, ќе се создаваат нови сојузи и многу работи ќе се сменат…

Германија ќе мора да се запраша каде е нејзиното место во Европа и идниот облик на ЕУ ќе зависи од таа одлука. Како една од причините зошто Британците ја напуштаат ЕУ е наведено дека тие ја препознале германската доминација и не сакаат да се врзуваат во една таква структура. Со …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ХАОС ВО ШПАНИЈА – БАРСЕЛОНА КАКО ВОЕНА ЗОНА: 500.000 бесни луѓе на улиците – демонстрантите ја гаѓале полицијата со ѓубре, камења и шишиња…

Околу 525.000 приврзаници на независноста на Каталонија се собраа во Барселона да протестираат против пресудите за нивните водачи и да бараат отцепување од Шпанија. Главниот собир, каде што се наоѓал најголем број демонстранти, поминал мирно со бројни знамиња што ја симболизираат независноста и транспаренти „слобода на политичките затвореници“. Во друг …

Повеќе »

(ФОТО) Миле Паника за ЕУ:„Ако ни дадеа датум ќе си останевме овде, вака нека му ја мислат – сите ќе им отидеме!“

Твит на популарниот Миле Паника во врска со двоумењето во ЕУ околу давањето датум за преговори на Македонија. „Неќеле ваква багра како нас во ЕУ. Нека им каже некој дека ако ни дадат датум има шанси да си останеме овдека, ако не ни дадат, сите ќе им се иселиме таму, …

Повеќе »

(ВИДЕО) СТРАШНО – ШОКАНТНА ИСПОВЕД НА БИВШ РОБ ЖРТВА НА НАЈГОЛЕМАТА БАНДА НА ШВЕРЦЕРИ СО ЛУЃЕ: Му ветиле работа и добра плата а го злоставувале полошо од животни!

Миецлав е еден од Полјаците кој беше жртва на денешното ропство, привлечен од приказната за добра работа и заработка во Велика Британија. Овој несреќен човек ја раскажал својата приказна за БиБиСи затоа што сакал да објасни дека „во 21 век луѓето можат да се искористат за пари, третирани како животни“ …

Повеќе »