Tag Archives: европска унија

Дали пандемијата ГО НАМАЛИ НАТАЛИТЕТОТ во светот? Од Шпанија пристигнуваат шокантни податоци!

Пандемијата на корона вирус влијае на опаѓањето на наталитетот во светот, покажува студијата на австрискиот демограф Томас Соботка. Пандемијата на корона вирус ги намали стапките на наталитет ширум светот, според студијата на австриски демограф. Студија на Томас Соботка, демограф на Австриската академија на науките, покажува дека ниту една земја во …

Повеќе »

МЕРКЕЛ И МАКРОН ЈА ИГНОРИРААТ ЕМА: Се свртеле кон Путин, барајќи увоз на руска вакцина во ЕУ

Владимир Путин, германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон вчера разговарале за можното снабдување на Европската унија со руската вакцина против корона вирусот Спутник В, објави Кремљ по видео конференцијата на тројцата лидери. За време на конференцијата, посебно внимание било посветено на здружување на силите во борбата против …

Повеќе »

Вакцината „Спутник В“ сепак и во ЕУ!?

Европската агенција за лекови (ЕМА) би можела да одобри употреба на руската вакцина Спутник В во следните два месеци, пишува „Дојче веле“. Дали ова може да ја забрза вакцинацијата против коронавирус во ЕУ? Вакцинацијата против коронавирус во ЕУ е многу бавна. Главната причина е недостатокот на вакцини. Затоа европските политичари …

Повеќе »

ИМ ПРОНАШЛЕ 29. МИЛИОНИ ДОЗИ! Откако се откриени мистериозните резерви во Италија се огласиле и од „АстраЗенека“

„АСТРА зенека“ објавила дека околу 29. милиони дози вакцини против ковид 19 биле откриени за време на инспекцијата во фабриката во Италија кои се наменети за Европската унија и за донации за посиромашните земји во рамките на шемата Ковакс, предводена од Светската здравствена организација. На барање на Европската комисија, италијанските …

Повеќе »

Европа пресече: Патување можно со три услови и одобрени вакцини

Европската комисија денес предложи создавање на дигитални зелени сертификати, со цел да се олесни слободното движење во Европската унија за време на пандемијата. Дигитален зелен сертификат ќе биде доказ дека лицето е вакцинирано против ковид 19 или добило негативен резултат од тест или се опоравило од ковид 19 и има …

Повеќе »

СЕ ПРОДЛАБОЧУВААТ РАЗЛИКИТЕ – ВАКЦИНИРАНИТЕ ВО ЗЕЛЕНА ЗОНА: Борбата против ковид-19 добива нова, долго најавувана стратегија во Европската унија!

Пасошот за вакцинираните забрзано станува реалност. По долг отпор и конечен договор на самитот на лидерите на крајот на минатата недела, претседателот на ЕК, Урсула фон дер Лајен, веќе излезе со конкретни датуми. Заклучената Европа брза, затоа, според најавите на шефот на европската извршна моќ, предлогот за овој вид документи ќе …

Повеќе »

МОРАЛОТ НА ЕВРОПА НА НУЛА: Соочена со недостиг на вакцини против корона вирусот, ЕУ вовела рестрикции на нејзиниот извоз

Алчноста за вакцините и се „удрила од глава“ на Европската унија и наместо да покаже покајание, следела – себичност. Самата ЕУ, за секој случај, нарача дури 2,2 милијарди дози, што ако добиеше сè, ќе беше доволно за да ги вакцинира сите свои граѓани не двапати, туку пет пати. Тие исто …

Повеќе »

Се воведуваат темно црвени зони на епидемиолошката карта на ЕУ: Тие се најлоши, еве што значат!

ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, најави воведување на нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темно црвена зона од која патниците треба да бидат тестирани пред да заминат а по пристигнувањето на дестинацијата и да останат во карантин. „Темно црвената боја ќе ги обележи областите каде циркулацијата …

Повеќе »

МАКРОН ИЗОЛИРАН, БРИСЕЛ ВО СТРАВ: Заболувањето на францускиот претседател од ковид 19 ги загрижило официјалните лица на ЕУ!

По инфицирање на Емануел Макрон, целата ЕУ е загрижена за здравјето на нејзините лидери! Европскиот совет, одржан на крајот од минатата недела во Брисел, веројатно било место на инфекција на шефот на француската држава, што го потврдила и министерката за здравство, Оливија Веран. Лидерите на ЕУ носеле маски, но не …

Повеќе »