Tag Archives: европска унија

(ФОТО) Објавена новата корона карта на ЕУ: Нема зелени области!

Европскиот центар за контрола и превенција на болести објави нова мапа на короната на Европа, која ја ажурира секој четврток. Updated 🚦 maps are online! These maps aim to support the @EUCouncil recommendation on travel measures in the EU during #COVID19 pandemic. Color-blind friendly map in the next tweet.https://t.co/CcBVx6B0o5 pic.twitter.com/fbQfkV8Fmt …

Повеќе »

НА 31 ОКТОМВРИ ПОВТОРНО ЌЕ СЕ ПОМЕСТИ ЧАСОВНИКОТ: Ништо од ветувањето на ЕУ за укинување на сезонското поместување

И’ покрај тоа што Европската комисија (ЕК) пред три години предложи да се укине сезонското поместување на часовникот, земјите членки се уште не се договориле за тоа, и се чини дека нема да го направат тоа во догледна иднина. – Во недела, на 31 октомври, ќе ги поместиме часовниците – …

Повеќе »

(ФОТО) Најсигурни дестинации на новата корона карта

Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ) во четврток ја објавува најважната карта на коронавирус во Европската унија. Според оваа карта, членките на ЕУ усвојуваат мерки и ги одредуваат правилата за влез од одредена земја точно според бојата што таа земја ја има на оваа карта. Боите за …

Повеќе »

УСПЕХ БЕЗ ПРЕСЕДАН:Во ЕУ се вакцинирани 75% од возрасните граѓани

Во Европската унија, 75% од возрасните граѓани се вакцинирани, објави еврокомесарот за здравство Стела Киријакидис. На вчерашната неформална седница во Словенија, министрите за здравство на земјите од Европската унија беа информирани за создавање на здравствена унија во ЕУ, со цел блокот да одговори на идните здравствени предизвици. Европската стратегија за …

Повеќе »

(ФОТО) Објавена нова корона карта на ЕУ!

ECDC објавил нова корона карта на Европа Шпанија, Португалија и Грција ср уште се во црвено. Општо земено, Западна Европа е претежно црвена, Централна Европа е претежно портокалова, додека Источна ЕУ е во голема мера зелена. Зелени на картата на ECDC се регионите во кои стапката на инфекција во 14 …

Повеќе »

(ФОТО) Од среда рампа за НЕВАКЦИНИРАНИТЕ: Туристите, ако не примиле две дози на вакцина, нема да можат да патуваат во оваа земја на Европската унија

Прва земја во Европската унија што ја донесе оваа одлука. Малта од среда ќе им забрани на сите невакцинирани посетители да влегуваат во земјата, најави министерот за здравство, Крис Ферн. Негативен тест за вирусот повеќе нема да биде доволен за да се премине границата на тој мал медитерански остров. „Ние …

Повеќе »

Њујорк Тајмс: Во ЕУ и’ со вакцината Синофарм

Европската унија денес донесе одлука да ги отвори границите за сите патници кои го завршија процесот на вакцинација против коронавирусот со вакцини одобрени од Европската агенција за лекови (ЕМА) или Светската здравствена организација (СЗО), пишува Њујорк Тајмс. Ова значи дека покрај вакцините одобрени од ЕМА – Фајзер, Модерна, Астра Зенека …

Повеќе »

ИМУНИЗАЦИЈА ВО ЕВРОПСКАТА УНИЈА: Еве кои две приморски земји ја одбегнуваат вакцинацијата!

Во Европската унија, најмалку интерес за вакцината е забележан во Кипар, каде што само 16. проценти од населението изјавиле дека ќе примат вакцина против ковид-19. Според анкетата презентирана од Европската комисија, Бугарија е на второ место според недостаток на интерес за вакцинација, каде што 19% од граѓаните во моментов се …

Повеќе »

Дали пандемијата ГО НАМАЛИ НАТАЛИТЕТОТ во светот? Од Шпанија пристигнуваат шокантни податоци!

Пандемијата на корона вирус влијае на опаѓањето на наталитетот во светот, покажува студијата на австрискиот демограф Томас Соботка. Пандемијата на корона вирус ги намали стапките на наталитет ширум светот, според студијата на австриски демограф. Студија на Томас Соботка, демограф на Австриската академија на науките, покажува дека ниту една земја во …

Повеќе »