Tag Archives: европска комисија

ЕУ ГО ПОДГОТВУВАЛА ПАСОШИ ЗА ВАКЦИНИРАЊЕ УШТЕ ВО 2018 ?! Како ЕК пред четири години работела на здравствените потврди

ЕУ го подготвувала фамозниот пасош за вакцинација уште во 2018 година, во време кога јавноста не ни помислуваше на актуелната пандемија на корона вирус?! Оваа тема повторно се покрена деновиве во Франција, во време кога властите во оваа земја се подготвуваат за преименување на санитарната пропусница, додека сојот омикрон корона …

Повеќе »

(ФОТО) Графикон кој најдобро ќе им покаже на Балканците зошто треба да се вакцинираат

Европската комисија објави графикон кој најдобро ја покажува тезата дека повеќе вакцинирани е еднакво и на помалку умираат. Графиконот се базира на податоците од Европскиот центар за заразни болести (ECDC). Податоците се однесуваат на полнолетни граѓани, односно на сите постари од 18. години и периодот од првите 14. дена во …

Повеќе »

Европската комисија одлучила: На вакцинираните им е дозволено патувањето!

Европската комисија денес издала препорака на странските државјани кои се целосно имунизирани и на оние од земји со поволна епидемиолошка состојба да им биде дозволено да патуваат во земјите на ЕУ без посебни ограничувања. „Покрај тоа, Комисијата предлага да се подигне прагот за влегување на земјите во списокот од кои …

Повеќе »

Медиумите тврдат: ЕК нема да го продолжи договорот со АстраЗенека

Европската комисија (ЕК) донела одлука да не го продолжи договорот за вакцини ковид-19 со компаниите АстраЗенека и Џонсон и Џонсон следната година, пишува „La Stampa“, повикувајќи се на извор од италијанското Министерство за здравство, пренесува Ројтерс. „ЕК, во договор со лидерите на многу земји (ЕУ), одлучи договорите со компании кои …

Повеќе »

КОЛКУ ЌЕ ЧИНИ ВАКЦИНАТА ЗА КОРОНА? Директорот на Модерна ја објавил цената на производот на неговата компанија

ФАРМАЦЕВТСКА компанија „Модерна“ ќе ја продава својата вакцина против коронавирус на државите по цена од 25. до 37. долари за доза, во зависност од нарачаната количина, изјавил извршниот директор Стефан Бансел. „Нашата вакцина чини исто колку и вакцината против грип, што е помеѓу 10. и 50. долари“, рекол тој за …

Повеќе »