Tag Archives: ебу

ПОРАДИ ПРЕТХОДНИ МАЛВЕРЗАЦИИ – Драстични промени во системот за песна на Евровизија: Земјите кои не се натпреваруваат добиваат право на глас

Европската радиодифузна унија (ЕБУ) најави големи промени во системот на гласање за Евровизија 2023 година, а гледачите од земјите кои не учествуваат ќе можат да гласаат за прв пат во историјата на натпреварот. Организаторите на Изборот за песна на Евровизија го проширија гласањето на глобалната публика и ја намалија улогата …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ОФИЦИЈАЛНО Е – Ливерпул е домаќин на Изборот за песна на Евровизија во 2023. година

Евросонг во 2023 година ќе се одржи во Ливерпул, соопштено е на официјалните профили на тој музички натпревар. Ливерпул беше еден од 20-те градови кои се натпреваруваа за домаќин на Евровизија, што идната година се одржува во Велика Британија. Во финалето влезе и Глазгов, но победата сепак му припадна на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Официјално е потврдено: Оваа земја ќе биде домаќин на Евровизија 2023 година

ЕВРОПСКАТА радиодифузна унија (ЕБУ) објави официјално соопштение на социјалните мрежи дека улогата на водител на Евровизија 2023 наместо Украина ќе ја преземе Обединетото Кралство. „Сега е официјално: Обединетото Кралство ќе биде домаќин на Изборот за песна на Евровизија 2023 година. Би-Би-Си ќе ги преземе должностите на домаќинот и ќе работи …

Повеќе »

(ВИДЕО) Шефовите на Евровизија и забраниле на Романката да ги прочита гласовите од жирито поради сомневање за нерегуларност: Нејзината реакција се шири на интернет

На интернет почна да кружи видео од реакцијата на романската водителка кога ја известиле дека организаторите на Евровизија не и дозволиле да се појави во живо во финалето за да ги прочита гласовите на романското жири поради сомневање за нерегуларности. „Што?” се слуша како водителката прашува со неверување. „Не можам …

Повеќе »

(ФОТО) ЕБУ ја „исфрли“ Русија од Евровизија

Протерувањето на Русија е поради загриженоста дека вклучувањето на Русија ќе ја доведе конкуренцијата на „лоша репутација“ Организаторите на Евровизија објавија дека Русија нема да се натпреварува на овогодинешниот настан во Торино. Тие издадоа соопштение во кое ги објаснуваат причините за ваквата одлука. Европската радиодифузна унија (ЕБУ) објави дека ниту …

Повеќе »

(ВИДЕО) Поради скандалозната снимка на Италијанецот се огласиле организаторите на Евровизија: НЕ ШМРКАЛ КОКАИН! Еве што е пронајдено на масата!

ЕБУ, организаторот на Евровизија, се огласи откако социјалните мрежи, а потоа и медиумите, беа преплавени со видео во кое Дамијано Давид, фронтменот на групата „Манескин“ која победи, наводно шмрка кокаин од масата на Зелената соба. Италијанецот на прес-конференцијата рекол дека не се зборува за дрога или кокаин, туку дека го …

Повеќе »