Tag Archives: дунав

(ВИДЕО+ФОТО) НЕСТВАРНИ СЦЕНИ ОД НОВИ САД: Илјадници луѓе се простиле од Ѓорѓе Балашевиќ – лампиони го прекриле небото, факели на Дунав!

Програмата „Ноќта кога Џоле го преплива Дунав“ започнала со песната „Сине мој“, емитувана од звучникот на Кејот на жртвите од рацијата, со која жителите на Нови Сад се простија од својот омилен сограѓанин, големиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ, кој почина во петокот од корона вирусот. Бројни обожаватели на панонскиот морнар, кои …

Повеќе »

(ФОТО) Морничава вистина зад железните чизми: Споменик кој сите би требало да го видат!

Чевлите на брегот на Дунав се глетка која би требало да се види за да никогаш не заборавиме на стравотиите на нацизмот и фашизмот… Малечки и големи, машки и женски, р’ѓосани од водата и времето чевлите на брегот на Дунав блиску до Парламентот во Будимпешта,е споменик кој предизвикува тага и …

Повеќе »

(ФОТО) И’ Белграѓани како руските капачи во Сибир!

Ако можат Русите можат и тие… Триесетина храбри граѓани излегле на традиционалната трка „по гаќи“ покрај Дунав во главниот град на Србија. Учесниците на разголената трка облечени во долна облека и костими за капење тврдат дека контролираната изложеност на ладно е најдобриот начин за зајакнување на имуниот систем и подмладување …

Повеќе »