Tag Archives: доцнење

Медиумите тврдат: ЕК нема да го продолжи договорот со АстраЗенека

Европската комисија (ЕК) донела одлука да не го продолжи договорот за вакцини ковид-19 со компаниите АстраЗенека и Џонсон и Џонсон следната година, пишува „La Stampa“, повикувајќи се на извор од италијанското Министерство за здравство, пренесува Ројтерс. „ЕК, во договор со лидерите на многу земји (ЕУ), одлучи договорите со компании кои …

Повеќе »

Бил Гејтс: Вакцините за ковид-19 во сиромашните земји ќе доцнат 6. до 8. месеци

Сиромашните земји, во најдобар случај,ќе доцнат од 6. до 8. месеци во набавката на вакцини за ковид-19 во споредба со побогатите земји, проценува филантропот Бил Гејтс. Во денешното интервју за Ројтерс, Гејтс рекол дека дистрибуцијата на вакцини е исклучително голем проблем што врши притисок врз глобалните институции, владите и производителите …

Повеќе »

Така се прави тоа: Новинарите си заминале бидејќи премиерот на Хрватска доцнел на прес конференцијата

Како што беше претходно било најавено, премиерот Андреј Пленковиќ требало да им се обрати на медиумите денес, но бидејќи доцнел еден час, новинарите се разотишле. Обраќањето на Пленковиќ било објавено за 13 и 30 часот. Откако тој не се појавил дури и по еден час, новинарите кои известуваат за работата …

Повеќе »