Tag Archives: донор

Еден донор, 36. деца и еден куп тужби

Родителите сметаат дека донаторот 9623 е генијален избор затоа што зборува четири јазици, а не некој што го напуштил факултетот со криминално досие. За мајките, тој бил само донор со број 9623. Тие не го знаеле неговото име, но од неговиот брилијантен профил, тие знаеле дека овој донатор на сперма …

Повеќе »

(ФОТО) БЕЗГРАНИЧНА ПОЧИТ: Ова е Македонката која загина во сообраќајна несреќа, а нејзините органи спасија ТРИ животи!

„За жал еден живот згасна…, но други ќе бидат спасени. Изгубивме сограѓанка, пријателка, пред се сопруга, мајка, баба… 💔💔💔💔 Прерано не напушти… Emilija Dineva твоето срце душо продолжи да чука…“ Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема ХЕРОИНА …

Повеќе »

ПОДАРИ ЉУБОВ, ПОДАРИ ОРГАН:„Македонија испишува историја. За првпат е извршена успешна трансплантација на срце, долго најавувана и конечно реализирана!“

До нашата редакција пристигна писмо од Ирена Ралева Најдевска- член на „Храбро срце“ која со останатите од ова здружение максимално се ангажира за сите нивни членови кои особено се залагаат за подигнување на свеста за органодарителството и потребите за органи… Нејзиното писмо го донесуваме во целот: „Додека си здрав, не размислуваш …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЕМОТИВНА СРЕДБА: Петгодишно момче со леукемија го запознало човекот кој му го спасил животот!

„Во тоа време, син ми имаше осум месеци и не се сомневав дали треба тоа да го сторам и се надевам дека ако на моето семејство некогаш му треба помош, некој друг ќе се однесува како мене“ Грант Медеирос има само пет години, но тој е благодарен за дарот на …

Повеќе »

(ФОТО) Мајка починала брзо после породување а нејзината последна желба спасила 12. луѓе

Кетлин Торнсон од американската сојузна држава Орегон, била мајка на четири малечки деца. Своето четврто дете на свет го донела кон крајот на 2019. година и само пет дена подоцна се вратила во болницата поради интрацеребрален хемтом. И покрај низата операции, состојбата и се влошила. На крајот на постоело ништо …

Повеќе »

(ФОТО) Славната пејачка го родила првото дете на 44. години: Воодушевила со оваа слика на Инстаграм!

Австралиската пејачка не ја крие својата радост поради пристигнувањето на наследникот на свет… Натали Имбрулија го роди своето прво дете на 44-годишна возраст преку вонтеланско оплодување со помош на анонимен донатор. Австралиската пејачка која во деведесеттите се прослави со својот хит „Торн“ среќните вести ги споделила на Инстаграм. „Моето срце …

Повеќе »

Споделувајте за да и помогнеме на Маја Рековиќ: Се бара донор за да ја победи леукемијата!

Радио Валандово на Фејсбук објави апел за помош на Маја Рековиќ која се бори со леукемија и на која и е потребен донор… „Барајќи ДОНОР за да се ја победам леукемијата, сретнав луѓе,кои безусловно и несебично дојдоа да помогнат..никогаш не помислив дека на ваков начин ќе барам помош..ама вашите 5ml …

Повеќе »