Tag Archives: додатоци

Витамини и минерали кои треба да се земаат во текот на есента и зимата

Имајќи предвид дека летото помина и дека пред нас се постудените денови карактеристични за есента и зимата, треба да го подготвиме нашиот организам и да му обезбедиме подобар имунитет. Иако постуденото време не значи дека ќе настинете, тоа може да ја зголеми вашата подложност на настинки бидејќи поминуваме повеќе време …

Повеќе »

Најдобри додатоци на исхраната за вашиот метаболизам

Метаболизмот не е одговорен само за тежината, тој всушност го вклучува целиот процес на претворање на храната во енергија за да се одржи нејзиното функционирање и делува 24. часа на ден, седум дена во неделата, дури и кога спиете. Од таа причина, не можете единствено да го обвинувате бавниот метаболизам …

Повеќе »

ПОСЛЕ 40. ТЕ ОМЕГА 3 МАСНИТЕ КИСЕЛИНИ НИ СЕ НЕОПХОДНИ, БЕЗ НИВ ТЕЛОТО ПОБРЗО ПРОПАЃА: Во овие намирници ги има во изобилство!

Без омега 3 масни киселини нема добро здравје Истражувањата докажале дека омега 3 масните киселини имаат неверојатно позитивно влијание врз целокупното здравје на организмот. Есенцијални масни киселини се оние кои нашето тело не може да ги произведе самостојно, што значи дека мора да ги добие од храна или додатоци во …

Повеќе »

Оревите го намалуваат воспалението во организмот

Врз основа на многу студии, оревите се уште се многу корисни за нашето здравје. Тие го подобруваат здравјето на цревата и срцето, го забавуваат стареењето, а новото истражување тврди дека конзумирањето ореви го намалува воспалението. Во извештајот објавен во American College of Cardiology, истражувачите се обиделе да утврдат како исхраната …

Повеќе »

Недостаток на МАГНЕЗИУМ води кон депресија, аритмија…Еве како да знаете дали ви недостасува овој ЕСЕНЦИЈАЛЕН минерал!

Проблемот со недостаток на есенцијални минерали во организмот може да доведе до сериозни болести Магнезиумот е неверојатно важен минерал во организмот, од кој зависат многу витални процеси. Поради својата важност за организмот, последователниот недостаток на овој минерал се манифестира како депресија, грчеви во мускулите, аритмии, варење и доведува до потешки …

Повеќе »

Намирница која е најголема „бомба“ на витамин Д

Од суштинско значење за имунолошката функција, регулацијата на хормоните и стабилизирањето на расположението, витаминот Д помага во важните процеси низ целото тело, а особено се споменува во одбраната на организмот против коронавирусот. За жал, многумина го немаат доволно, и бидејќи еден од главните извори на витамин Д е сонцето, во …

Повеќе »

(ФОТО) „Облак фустаните“ се нов тренд кој баш на сите добро им стои

Новиот тренд во кројот на фустаните е совршен за есенската сезона – а добро им одговара и на жените со сите форми на телото. Удобноста е една од најважните предмети што добрата гардероба треба да ја исполни – а парче кое е шик, лежерно и практично за есен е токму …

Повеќе »

(Рецепт) Ова е најздравиот појадок на светот: Го намалува крвниот притисок и ризикот од рак на дебелото црево!

После една недела ќе почувствувате дека варењето ви се нормализира а телото добива енергија… Овес или зоб е една од најздравите житарки во светот. Иако неправедно сме ја занемариле, нашите предци редовно ја користеле. Овес што го знаеме денес не е ниту приближно оној што треба да го јадеме. Преработените …

Повеќе »