Tag Archives: дијабетес тип 2

Што ни носи ОДЕЊЕТО ПОСЛЕ ЈАДЕЊЕ? Доволно е 15. минути пешачење

Експертите постојано не предупредуваат дека не треба да си легнуваме после јадење, туку дека најдобро е да одиме на прошетка. Оваа навика е особено корисна ако ја практикуваме навечер, после вечерата. Веќе подолго време слушаме дека лесната прошетка после оброк е една од најдобрите работи што можеме да ги направиме …

Повеќе »

Нова студија: Како замастениот црн дроб е поврзан со дијабетес тип 2

Британските научници ги откриле клучните генетски причини за дијабетес тип 2, заклучувајќи дека ризикот од добивање на болеста е всушност во нашата ДНК. Значајните истражувања покажале дека постојат две групи на гени кои го зголемуваат ризикот од развој на болеста. Луѓето кои се повеќе склони кон таложење на маснотии во …

Повеќе »

„Слатко залаче“ кое е одлично за дијабетичарите и може да го намали шеќерот во крвта за 23%

Ако имате дијабетес, веројатно се држете настрана од шеќер. Но, вистината е дека од време на време можете да се почестите со нешто слатко, под услов остатокот од времето да се придржувате до здрава исхрана. Ограничувањата за јадење каков било шеќер може да предизвикаат импулсивно прејадување без разлика за што …

Повеќе »

КОНТРОЛИРАЈТЕ ГО ДИЈАБЕТЕСОТ – Др Мајкл Мосли со години лекува заболени од дијабетес тип 2: Ваков појадок ја држи болеста под контрола!

Дијабетесот тип 2 се смета за многу сериозна состојба и доколку не се лекува може да доведе до сериозни здравствени компликации Некои едноставни промени во животниот стил можат да помогнат во спречување или контролирање на вашата состојба. Овој вид дијабетес предизвикува проблеми на организмот со производство на инсулин. Како резултат …

Повеќе »

(ФОТО) Славниот актер после 14. години откри дека е ХИВ позитивен: Јавноста во ШОК после неговата исповед, а еве зошто молчел!

Американскиот актер Били Портер одлучил да го прекине молчењето и признал дека е позитивен на ХИВ. Актерот тоа го криел 14. години од сите, вклучувајќи ги и најблиските. „Се обидував да имам живот и кариера и не бев сигурен дека ќе можам да исполнам сè ако дознаат погрешни луѓе. Тоа …

Повеќе »

ВАЖНО Е ДА СЕ ОТКРИЕ ШТО ПОРАНО – Ова е зачестена и многу подмолна болест: Препознајте ги раните фази на дијабетесот!

Дијабетесот е многу подмолна болест и може да остане незабележана со месеци, па дури и не знаете како нешто се случува со вашето тело. Статистичките податоци велат дека едно од три лица воопшто не знае дека има дијабетес. Денес ви кажуваме за раните симптоми кои не смеете да ги игнорирате. …

Повеќе »

Медитеранската исхрана може да го намали ризикот од развој на дијабетес тип 2 кај жените

Новата студија објавена во списанието JAMA Network Open открило дека жените кои се хранат според принципи на медитеранската исхрана имаат дури 30% помали шанси да заболат од дијабетес тип 2. Ова истражување траело цели 20. години, а научниците од „Brigham and Women’s Hospital“ набљудувале 25.000 учесници кои исто така пополнувале …

Повеќе »

Британските научници се сигурни: Ова е правата причина за дијабетес тип 2 и сигурен начин за излекување!

Како се јавува ремисија на оваа болест и дали може да трае долго? Инциденцата на дијабетес постојано се зголемува на глобално ниво и борбата против оваа хронична состојба продолжува. Новите истражувања објаснуваат не само што го предизвикува дијабетес тип 2, туку и како да се лекува. Помеѓу 1980. и 2014. …

Повеќе »

ПОБЕДЕТЕ ГО ДИЈАБЕТЕСОТ – Др Мајкл Морли со години лекува заболени од дијабетес тип 2: Ваков појадок ја држи болеста под контрола!

Дијабетесот тип 2 се смета за многу сериозна состојба и доколку не се лекува може да доведе до сериозни здравствени компликации Некои едноставни промени во животниот стил можат да помогнат во спречување или контролирање на вашата состојба. Овој вид дијабетес предизвикува проблеми на организмот со производство на инсулин. Како резултат …

Повеќе »