Tag Archives: дијабетес тип 1

(ФОТО) Зверев признал дека боледува од дијабетес

Александар Зверев јавно признал дека со години боледува од дијабетес и најави формирање на фондација за борба против болеста. Актуелниот олимписки шампион, кој моментално се опоравува од тешката повреда и операција на скочниот зглоб, открил дека е дијабетичар од раното детство и боледува од дијабетес тип 1. „Како момче не …

Повеќе »

Симптом на дијабетес се појавува на стапалата – и тоа воопшто не е пријатно

Ако имате дијабетес, ќе добиете предупредување да внимавате на вашите стапала. Експертите препорачуваат секој ден добро да ги прегледате стапалата за да забележите какви било промени на време. Доколку забележите промена било во физичка смисла или во мирисот на стапалата, потребно е прво да се јавите кај општ лекар. Сепак, …

Повеќе »

ВАЖНО Е ДА СЕ ОТКРИЕ ШТО ПОРАНО – Ова е зачестена и многу подмолна болест: Препознајте ги раните фази на дијабетесот!

Дијабетесот е многу подмолна болест и може да остане незабележана со месеци, па дури и не знаете како нешто се случува со вашето тело. Статистичките податоци велат дека едно од три лица воопшто не знае дека има дијабетес. Денес ви кажуваме за раните симптоми кои не смеете да ги игнорирате. …

Повеќе »