Tag Archives: дистанца

МИТ истражување: Дистанцата од 2. метри е ризична како и на 20. метри

Ризикот од инфекција со коронавирус е ист на растојание од два метра како и на растојание од 20 метри, дури и кога носите маски, предупредува новата студија на Институтот за технологија во Масачусетс (МИТ). Професорите на МИТ, Мартин Базант и Џон Буш, кои предаваат хемиско инженерство и применета математика, развија …

Повеќе »

Пазете се дури и’ ако сте биле ревакцинирани против вирусот КОРОНА: Еве кога ќе добиете имунитет!

Лекарите препорачуваат да се следат епидемиолошки мерки дури и кога сте биле ревакцинирани Според светските епидемиолози и вирусолози, заштитата од вирусот корона и стекнување на имунитет може да се очекува само по одреден временски период, најрано седум дена по приемот на втората доза на вакцината. Имено, според резултатите од клиничките …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Србија во две слики (ВАЖИ И ЗА НАС): Додека едни умираат во маки други играат оро!

Синоќа, според снимките од социјалните мрежи, на Савски трг (во Белград) започнало оро во близина на споменикот на Стефан Немања, во кој се фатиле сите оние кои не веруваат во вакцинација и на кои, како што велат, им е доста од мерките на кризниот штаб. Додека посетителите на споменикот се …

Повеќе »

СТРУЧНО СПИСАНИЕ: „За натамошниот ток на пандемијата можно е катастрофално сценарио!“

Науката досега открила многу за коронавирусот, но сè уште има многу непознаници, особено за понатамошниот тек на пандемијата. Сепак, познатото списание Lanset предвидува што не чека следно, а нивните прогнози не се многу охрабрувачки. Вакцинацијата против корона започна низ целиот свет, но тоа не значи дека кризата со ковид е …

Повеќе »

ЗАШТИТА – Што е поважно МАСКИ или ДИСТАНЦА? Ева кус и ЈАСЕН ОДГОВОР!

Маската не е доволна! Носењето маска е наједноставниот начин да се заштитите од ширење на вирусот на други лица. Сепак, неодамнешна студија покажала дека носењето маска самостојно, без да се обрне внимание на најважните мерки, е недоволна мерка на заштита. Резултатите од студијата неодамна беа објавени во списанието „Physics of …

Повеќе »

СТАВ: Да ви се плукнам на „новото нормално“

Носам маска, држам дистанца, мијам раце, се натопувам во средства за дезинфекција, избегнувам гужви и затворени простори, избегнувам раширени раце, избегнувам луѓе што ги сакам. И’ само не ме убедувајте дека ова е „ново нормално“. Дојдов на работа со велосипед, повеќе не влегувам во автобус, тоа е една од годинешните …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Кокошко една, оддалечи се и стави маска“: Жени се степале во маркет!

Во еден маркет во елитниот дел на Подгорица (Црна Гора) вчера во супермаркет се случила тепачка меѓу две жени. Имено, едната се изнервирала затоа што другата не држела дистанца и не носела маска, па ја гаѓала со млеко. По тој повод, таа го „избањала“ човекот кој присуствувал на местото на …

Повеќе »

(ФОТО) КОРОНА ВИРУС – Вака изгледа престојот во градинка на Тајланд, имаат еден нов случај на корона

ФОТОГРАФИИ од училиштето „Ват Клонг Тои“ во Бангкок, Тајланд, го шокирале светот. Имено, тие покажуваат деца од предучилишна возраст како играат со задолжителната социјална дистанца. За да се придржуваат до тоа, сите остануваат во својата оградена кутија. Ова училиште, на почетокот на јули, ги отвори своите врати за 250. ученици, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Необични казни за неносење на заштитни маски и непочитување на мерките – од јавен срам до затвор!

Луѓето ширум светот протестираат против мерките воведени поради вирусот корона. Многумина се лути од големите казни изречени од надлежните за не носење маска. И’ додека во некои европски земји може да бидете казнети со казна помеѓу 20. и неколку стотици евра на прошетка без маска, во Индонезија би биле принудени …

Повеќе »