Tag Archives: дејствија

Совет од кардиолог: Доколку почувствувате БОЛКИ ГО ГРАДИТЕ, НИКОГАШ не смеете да го правите ова

Болката во градите може да биде многу опасна Болката во градите најчесто се толкува како сигурен знак за срцев удар, но овој знак може да укаже и на многу други болести и состојби. Бидејќи кардиоваскуларните болести се најчести во целиот свет и огромен број луѓе умираат од срцев удар секоја …

Повеќе »

Колку шеќер е НАВИСТИНА ПРЕМНОГУ? Го има и во храната ЗА КОЈА НИКОГАШ НЕ БИ СЕ ПРЕТПОСТАВИЛЕ, но само треба да ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ!

Додека шеќерот природно се наоѓа во овошјето, зеленчукот и млечните производи, најголемиот дел од дневниот внес на шеќер во денешната исхрана доаѓа од додадени шеќери. Прекумерното консумирање на додаден шеќер е поврзано со бројни болести, кои всушност може да се спречат. Шеќерот не тера да внесуваме вишок калории, но без …

Повеќе »