Tag Archives: дејан георгиевски

(ВИДЕО+ФОТО) Искрено со олимпискиот вицешампион Дејан Георгиевски: „Во диско сум бил еднаш, а на алкохол не смеам да помислам!“

Дејан Георгиевски, олимпискиот вицешампион во теквондо ѝ ја донесе најголемата радост на Македонија лани од Токио. По освојувањето на олимпиското сребро, во Скопје го пречекаа како херој. Од аеродромот до триумфалната порта вели дека се моменти низ кои минувал како во сон. И цела сала на „Златна бубамара” му ракоплескаше …

Повеќе »

(ФОТО) Дејан Георгиевски доживеа велелепен дочек во Скопје!“Благодариме Македонијо!“

Македонија дишеше во ритамот на Дејан на олимписките игри…Секоја борба се очекуваше и доживуваше со многу емоции а посебно финалната која нему и на нашата земја и го донесе најголемиот успех на ЛОИ – сребрен медал. Македонскиот теквондист Дејан Георгиевски го донесе среброто од Токио. 22-годишниот борец кој стана нашиот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Шампионот пристигна во Македонија: Дејан Георгиевски поздравен од бројни граѓани

Момчето кое и ја донесе најголемата радост на Македонија на Олимписките игри се врати дома… Овојувачот на сребрен медал во Токио, Дејан Георгиевски слета на аеродромот во Скопје каде што беше пречекан од голем број граѓани, а свечениот пречек ќе се одржи во 19:30 часот на плоштадот Македонија. Дејан со …

Повеќе »

(ФОТО) СПОМЕНИ ЗА ПОЛНА ДУША: Дејан Георгиевски и донесе сребро на Македонија – видено низ фотографии!

Вчера Македонија дишеше во ритамот на Токио и беше без здив кога нашиот претставник Дејан Георгиевски се бореше и…една по една забележуваше победи за да стаса до финалето. Таму се сретна со светскиот првак од Русија, Ларин, но радоста кај нас беше голема и пред борбата бидејќи младиот Дејан имаше …

Повеќе »

БРАВО, БРАВО, БРАВО: Дејан Георгиевски обезбеди најмалку сребро за Македонија се пласира во финалето на ЛОИ во ТОКИО

Македонскиот таеквондист, Дејан Георгиевски, успеа да се пласира во финалето на Олимпискиот турнир во Токио поразувајќи го Ин Кио Дон од Јужна Кореја со 12:6.. Пред Георгиевски е сериозен предизвик бидејќи ќе се сретне со светскиот шампион од Русија. Георгиевски од Токио сигурно ќе се врати со медал, дали ќе …

Повеќе »

ГОРДОСТ: Дејан Георгиевски се пласираше во полуфиналето на ЛОИ во ТОКИО

Македонскиот таеквондист, Дејан Георгиевски, се пласираше во полуфиналето во категоријата +80 кг., а за еден час го очекува и следната борба (9:45 по МК време) кога ќе се бори за медал… Дејан Георгиевски беше подобар од Сејдоу Гбане од Брегот на Слоновата Коска со 9:4. Фото: ekipa.mk

Повеќе »

ПРЕКРАСНИ ВЕСТИ ОД ТОКИО: Сензационална победа на Дејан Георгиевски…

Совладан двократниот светски првак и голем фаворит за олимписка титула, Кубанецот Алба Кастиљо… Дејан се пласираше меѓу осумтемина најдобри во категоријата +80 кг., а за час и половина (8:45 по МК време) ќе се бори за пласман во полуфиналето… Противник ќе му биде Сејдоу Гбане од Брегот на Слоновата Коска! …

Повеќе »

(ФОТО) Нов успех во таеквандо: „Македонската сорта“ стана европски шампион среде Солун!

Дарко Костовски од ЕП ТКД Бутел, на Фејсбук сподели пост со големо воодушевување од постигнувањата во Солун: „НОВА СЕНЗАЦИЈА, НОВ ИСТОРИСКИ ЛИСТ!!! 7мо ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ЗА КЛУБОВИ ВО СОЛУН 😁 2019!!! ТАЕКВОНДО КЛУБ БУТЕЛ НАСТАПИ СО СЕНИОРСКИОТ ТИМ. ФИЛИП ДОДЕВСКИ КАТЕГОРИЈА ЕВРОПСКИ ШАМПИОН -87кг ПЕТ ПОБЕДИ ОСВОИ ЗЛАТЕН МЕДАЛ ЕВРОПСКО …

Повеќе »