Tag Archives: дете херој

(ВИДЕО) ДЕТЕ ХЕРОЈ – МАЛЕЧКАТА САМА ИМАЛА СТРАШНО ДЕТСТВО, А СЕ НАТПРЕВАРУВАЛА ЗА ОСКАР!Била ѕвезда на доделувањето но нејзината приказна „крши срца!“

Меѓу ѕвездите на Оскар било девојчето Сама според која нејзината мајка, наградувана сириска новинарка и режисерка, го нарекла својот документарен филм „For Sama“ (За Сама). На Вад ал-Кејтеб документарецот „For Sama“ и донел номинација за Оскар во номинацијата на најдобар долгометражен документарен филм, но наградата не беше освоена. Сепак, мајка …

Повеќе »

(ВИДЕО) МОМЧЕ ОД ТЕКСАС СПРЕЧИЛО ТРАГЕДИЈА: Ги спасил прадедото и прабабата кога неговиот полубрат ги избодел со нож!

Едно 12-годишно момче од Тексас го спасило неговите прадедо и прабаба кога наводно неговиот полубрат се обидел да ги прободе со џебен нож во неговиот автомобил. Полубратот на момчето Лусијан Адријан Џонстон (20), наводно, ги прободел својот прадедо и прабаба од задното седиште на 29. декември. Сето тоа се случило …

Повеќе »

(ФОТО) ПРЕЖИВЕАЛЕ ПЕКОЛ – ДЕТЕ ХЕРОЈ: Девин гледаат како му ги убиваат мајката и братот но успеал да скрие шест браќа и сестри во грмушките па пешачел 23. километри да најде помош!

Девин Блејк Лангфорд, американско момче кое преживеало грозоморниот напад, за кој се чини дека го извршил еден од мексиканските нарко картели, скрил шест браќа и сестри во грмушките, а потоа одел 23 километри за да повика помош. Во масакрот, во понеделникот, на локалниот пат во мексиканската држава Сонора, на границата …

Повеќе »