Tag Archives: дерби

Почнува Лига на шампионите: Вечерва на распоред еден од најголемите дерби натпревари

ВЕЧЕРВА започнува 67-то издание на Лигата на шампионите, најголемото, најбогатото и најгламурозното фудбалско клупско натпреварување во светот, а титулата ја брани англиски Челзи. Вечерва дербито на клубовите кои заедно освоија 11. Лиги на шампиони Два натпревари се играат веќе во 18:45 часот. Еден од нив е дуелот од групата Г …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ливерпул „преврте“ во дербито и остана во трката за место во Лигата на шампионите

Фудбалерите на Ливерпул го совладаа Манчестер Јунајтед на гости со резултат 4:2 во одложениот натпревар од 34. коло во Премиер лигата и останаа во трката за пласман во Лигата на шампионите. „Црвените“ се петти со 60 бода и со натпревар помалку имаат четири бода помалку од четвртопласираниот Челси, додека „црвените …

Повеќе »

(ФОТО) Не го дочекал крајот на дербито: Роналдо со пцости го напуштил теренот и си заминал дома!

КРИСТИАНО РОНАЛДО беше заменет во 55-та минута од дербито од 12. коло во Серија А, во кое неговиот Јувентус го совлада Милан со 1:0. Откако тренерот Маурицио Сари му сигнализирал да ја напушти играта, Роналдо налутено и со пцости на португалски јазик го напуштил теренот. Притоа, тој едвај се збогувал …

Повеќе »

(ФОТО) Меси: „Роналдо е најдобар напаѓач на сите времиња, а едно дерби посебно сакам да го играм!“

Во интервју за аргентинската ТВ станица TyS Sports, Лионел Меси го избрал својот најдраг гол во кариерата и говорел за менталитетот на аргентинскиот народ. Го прашале и кој му е најдобар напаѓач на сите времиња. „Роналдо. Роналдо е феномен. Од сите напаѓачи кои сум ги видел, тој е најдобар. Тој …

Повеќе »